Soud zablokoval Trumpovu snahu zrušit ochranu mladých imigrantů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejvyšší soud USA se ve čtvrtek postavil snaze prezidenta Donalda Trumpa ukončit právní ochranu pro více než půl milionu mladistvých imigrantů před deportací. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o ránu pro prezidenta, který usiluje o znovuzvolení v listopadových volbách. Trump vzápětí na twitteru rozhodnutí soudu označil za hrozné a politicky motivované.
Vzhledem k protiimigrační rétorice Trumpovy první kampaně z roku 2016 a imigračním omezením, které prezident zavedl od nástupu do úřadu, je podle AP pravděpodobné, že se otázka mladistvých imigrantů nyní stane jedním z významných témat jeho letošní kampaně.
Administrativa prezidenta Trumpa v roce 2017 oznámila, že program DACA končí, ale její rozhodnutí blokují soudy. Opatření, které zavedl v roce 2012 Trumpův předchůdce Barack Obama, chrání před deportací statisíce přistěhovalců, kteří nelegálně vstoupili do Spojených států jako děti. Podle současného šéfa Bílého domu je ale neústavní.
Nejvyšší soudci potvrdili rozhodnutí nižší instance pěti ku čtyřem hlasům, čímž rozhodli, že Trumpův krok v roce 2017 byl nezákonný, píše Reuters. Konzervativní předseda soudu John Roberts se připojil ke čtyřem liberálním soudcům v rozhodnutí, že kroky Trumpovy vlády byly "svévolné".
Rozhodnutí znamená, že zhruba 649.000 přistěhovalců, většinou mladých dospělých narozených v Mexiku a dalších latinskoamerických zemích, kteří jsou nyní součástí programu DACA, bude nadále chráněno před deportací. Zároveň mohou získat obnovitelné dvouleté pracovní povolení.
Soudci nerozhodovali o tom, zda je program DACA přípustný, uvedl Roberts. Soud se podle něj zabýval pouze tím, zda bylo vypovězení programu dostatečně odůvodněné a vysvětlené.
Je to podruhé tento týden, kdy Roberts rozhodl proti Trumpovi v ostře sledovaném případě. V pondělí nejvyšší soud podpořil práva sexuálních menšin, když rozhodl, že zlomový zákon ze 60. let zakazující diskriminaci na pracovišti chrání také homosexuály a transgenderové osoby.
Další čtyři konzervativní soudci, včetně dvou jmenovaných Trumpem - Neila Gorsuche a Bretta Kavanaugha - s rozhodnutím o programu DACA nesouhlasí. Verdikt svých kolegů kritizoval i konzervativní soudce Clarence Thomas.
Proti oběma rozhodnutím soudu se Trump vymezil na twitteru, kde je označil za hrozné a politicky motivované, píše Reuters. "Tato strašlivá a politicky nabitá rozhodnutí, jež vycházejí z nejvyššího soudu, jsou výstřely z brokovnice do tváří lidí, kteří jsou hrdí na to, že se nazývají republikány nebo konzervativci," napsal Trump.
Rozhodnutí soudu podle Reuters nebrání Trumpovi, aby se znovu pokusil program smést ze stolu. Pravděpodobně se ale jeho vládě nepodaří program DACA ukončit před prezidentskými volbami, jež budou 3. listopadu.