Bitcoin prudce padá, od včerejška ztratil 20 %. Před měsícem byl na téměř dvojnásobné hodnotě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejznámější kryptoměna bitcoin se ve středu odpoledne propadla pod hranici 32 000 dolarů (asi 660 000 Kč) a ve srovnání s letošním maximem je přibližně o 50 procent slabší. Ve srovnání se včerejší hodnotou klesl o přibližně 20 %. Padá i cena druhé největší kryptoměny etherea. Pád zahájený minulý týden tweety Elona Muska zrychlila další omezení kryptoměnových transakcí v Číně, píše agentura Reuters.
Bitcoin oslabil až na 31 000 dolarů (zhruba 700 000 Kč). Za 24 hodin tak odepsal přibližně 20 % hodnoty. Nyní je přibližně na 34 000 dolarech, což je stále pokles o téměř 50 % oproti měsíc staré hodnotě.
Na maximum 64 895,22 dolaru se bitcoin letos vyšplhal 14. dubna. Minulý týden byl ale jeho nejhorší od února – bitcoin během něj odepsal 13 procent po tweetech zakladatele automobilky Tesla Elona Muska, který oznámil, že jeho podnik už v nebude přijímat bitcoinové platby.
Spolu s bitcoinem zamířila dolů i druhá největší kryptoměna ethereum. Ta ve středu klesla o zhruba 15 procent až na 2875,36 dolaru. Ethereum před zahájením pádu letos posílilo čtyřnásobně.
Čína v úterý zakázala finančním institucím a platebním společnostem poskytovat služby spojené s kryptoměnami. Peking také investory varoval před spekulativním obchodováním s nimi.
Podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka se v případě některých kryptoměn v úterý nuceně uzavíraly takzvané “napákované” pozice, kdy se k nákupům využívají vypůjčené peníze. To vedlo k tomu, že se uvolnily tisíce coinů, které se dostaly na trh, likvidita dominovým efektem přehltila trh a dostala ceny pod tlak.
„Další vývoj kurzu bitcoinu i dalších kryptoměn bude záležet na pozitivních nebo negativních zprávách, které se jich týkají. Hodnota tohoto digitálního zlata je totiž, na rozdíl od žlutého kovu, založena čistě na investorské důvěře. Nicméně očekáváme, že pokles přiláká nové investory a bitcoin se zanedlouho vrátí nad hranici 50.000 USD. U etherea pak letos čekáme další rekordy,“ řekl ředitel portálu Bitstock.com Martin Stránský.
Takzvaní těžaři i přes propad kryptoměn podle regionálního ředitele společnosti 4fin Tomáše Trauškeho skupují velkokapacitní disky a SSD disky a hlad je i po výkonných grafických kartách. Dochází tedy k růstu cen těchto zařízení a jejich nedostatku. „Nutno konstatovat, že oblíbené kryptoměny jako ETH (ethereum – poznámka ČTK) mají stále vysokou podporu a investoři do konce roku očekávají další růst. Zda se jejich očekávání naplní, je ovšem otázkou. Kryptoměny stále patří mezi extrémně volatilní aktiva,“ sdělil ČTK Trauške.
Autority po celém světě se podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera snaží dostat digitální mince pod svou kontrolu. Mezi nejčastěji vyzdvihované výhody bitcoinu patří právě nízká míra regulace. Více restrikcí proto může mít na celý ekosystém kryptoměn neblahý vliv. Fondy, které nakupují kryptoměny, budou podle amerických regulátorů předmětem intenzivnějšího dohledu. To pak může vést k omezení poptávky po bitcoinech ze strany velkých fondů.
Čína v úterý zakázala finančním institucím a platebním společnostem poskytovat služby spojené s kryptoměnami. Peking také investory varoval před spekulativním obchodováním s nimi. Podobně indická centrální banka odrazuje úvěrové instituce od obchodů s kryptoměnami.