Slíbené zvýšení platů

Proč nechce vláda přidat učitelům? Chtějí mít na konci roku lepší čísla, tvrdí Bartoň

Slíbené zvýšení platů
Proč nechce vláda přidat učitelům? Chtějí mít na konci roku lepší čísla, tvrdí Bartoň

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přidá vláda učitelům peníze za září nebo ne? Odpověď od hnutí ANO a sociální demokracie požadují Piráti, kteří v úterý proberou vládní usnesení z loňského roku. V něm stojí, že se Poslanecká sněmovna usnesla, že se platy učitelů zvýší od prvního září letošního roku. Vláda Andreje Babiše však počítá s tím, že se platy navýší až od prvního ledna. „Vláda má velmi mnoho priorit. Dala prostě přednost slevám na jízdném i přesto, že nespotřebované výdaje mohly být použity na zvýšení platů už od prvního září,“ řekl místopředseda sněmovního školského výboru Lukáš Bartoň z Pirátské strany.

Vláda v demisi Andreje Babiše po celou dobu své existence neustále slibovala mohutné investice. Sliby se nevyhnuly ani učitelům, kteří si měli finančně polepšit od září o patnáct procent. Usnesení Poslanecké sněmovny, že se platy učitelů navýší od prvního září, byla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Tehdy však byla sociální demokracie pouze v opoziční roli.

Po společné vládě však dosud není jasné, zda bude kabinet Andreje Babiše chybějící navýšení od prvního září kompenzovat či nikoliv. Vláda pouze slíbila, že k navýšení o patnáct procent dojde. Učitelé si ale budou muset počkat až na nový kalendářní rok.

Bod ve sněmovně, kde se bude usnesení probírat, protlačil na jednání místopředseda školského výboru Lukáš Bartoň. „Bod je navržený jako kontrola usnesení o kterém víme, že jeho první část nebyla splněna. Vzhledem k tomu, že to je usnesení Poslanecké sněmovny, tak by se také sněmovna měla vyjádřit, jestli dál na něm trvá,“ řekl pro Echo24 Bartoň.

Pirátský poslanec se také domnívá, že za porušeným slibem je snaha o lepší čísla, se kterými se vláda bude chlubit na konci roku. „Vláda má velmi mnoho priorit. Dala prostě přednost slevám na jízdném i přesto, že nespotřebované výdaje mohly být použity na zvýšení platů už od prvního září. To je symbolické datum, protože je logické, že začíná školní rok. Zvednutí platů navíc vychází o patnáct procent, tedy stejná částka jako zavedení slevy na jízdném. Nicméně tím, že se nezvednou platy od září, ušetří stát několik miliard. Jejich výsledek hospodaření tím bude vypadat lépe. Podle mě chtějí mít pouze lepší čísla,“ řekl pro Echo24 Lukáš Bartoň.

Náhradu za čtyři měsíce bude požadovat také Pedagogická komora, která na problém s platy poukazuje dlouhodobě. „Navrhovali jsme, aby to vláda nějakým způsobem kompenzovala. Jedná se o částku dvacet tisíc korun na učitele, o kterou přijdou. Bavili jsme se o navyšování i s politickými stranami. Všichni požadavek podporují. Neznáme však stanovisko u hnutí ANO, sociální demokracie a komunistů,“ řekl pro Echo24 prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Kompenzace by se učitelé mohli dočkat ještě v některém z pozměňovacích návrhů, které by se přidaly k plánovanému rozpočtu. S tím hnutí ANO ale nepočítá. Platy učitelů se tak nejspíše zvýší až od ledna, kdy se zvednou tarifní platy o kantorů o deset procent. Celkový nárůst platů. Celkový nárůst platů by pak měl být u pedagogů patnáct procent a u nepedagogických pracovníků o deset procent.

Vláda chce také dlouhodobě zvyšovat průměrný plat učitelů do roku 2021 na 150 procent jejich výše za rok 2017. Školské odbory usilují o to, aby pedagogové do dvou let měli 130 procent průměrné mzdy v ČR. Letos ve druhém čtvrtletí průměrný výdělek dosáhl podle statistického úřadu 31 851, učitelé by tak nyní podle požadavku odborů měli 41 406 korun.

Pedagogická komora upozorňuje také na další rozpor ve vládním prohlášení. „Upozorňovali jsme také na výhled dlouhodobého rozpočtu, kde na roky 2020 a 2021 není ani koruna navíc na regionální školství. Přitom ve vládním prohlášení stojí, že se budou navyšovat platy učitelů každý rok o 15 procent,“ řekl Radek Sárközi.

Pedagogická komora také zpracovala návrh na zvýšení příplatků pro třídní učitel a za specializované činnosti na 2500 až 3500 Kč měsíčně.