Sněmovní výbor doporučil ústavní žalobu na Trumpa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.
Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.
Výbor o dvou bodech ústavní žaloby debatoval od středy, hlasování se původně očekávalo ve čtvrtek večer. Jednání ale podle poslanců protahovaly spory mezi demokraty prosazujícími impeachment a republikány, kteří hájili pozice prezidenta. Republikánští poslanci předkládali dlouhou řadu dodatků, jejichž přijetí vzhledem k demokratické většině nemělo naději na úspěch. Někteří pronášeli záměrně dlouhé projevy, aby debatu zdrželi.
Po loňských listopadových volbách demokraté ovládli celou Sněmovnu reprezentantů, a tím pádem mají většinu i ve všech jejích výborech. Proto schválení článků ústavní žaloby není překvapením, stejně jako se všeobecně očekává, že příští týden je schválí sněmovní plénum. V Senátu, který bude v lednu o impeachmentu s konečnou platností rozhodovat, je situace opačná. Republikánská většina podle komentátorů nejspíš nedopustí, aby byl prezident své funkce zbaven.
Hlasování ve výboru proběhlo podle agentury Reuters podle stranické příslušnosti: demokraté hlasovali pro, republikáni proti. Demokraté prezidenta obviňovali, že obchází ústavu, ohrožuje národní bezpečnost země a rozděluje společnost před prezidentskými volbami v příštím roce. Republikáni vyčítali opozici, že kauzu impeachmentu uměle vytvořila ve snaze posílit své vlastní předvolební pozice. Žádné jasné důkazy o prohřešcích Trumpa prý demokraté nepředložili.
Žaloba se opírá o červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump v něm svého partnera žádal, aby mu dodal informace poškozující bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se zřejmě Trumpovi napřesrok ve volbách postaví. Podle demokratů jde o pokus zatáhnout cizí stát do volební kampaně v USA, což zákon výslovně zakazuje.
Za důvod pro podání žaloby označují demokraté i rozhodnutí prezidenta vyšetřování ukrajinské kauzy blokovat. Trump se ho měl dopustit tím, že zakázal svým spolupracovníkům docházet na kongresová slyšení, z nichž demokraté čerpali argumenty pro žalobu.
Pokud Sněmovna reprezentantů příští týden impeachment schválí, stane se Trump třetí hlavou státu v dějinách USA, který ústavní žalobě čelí. Demokratický prezident Bill Clinton byl zažalován v roce 1998 kvůli lhaní v kauze svého milostného poměru se stážistkou Bílého domu. Senát ale tehdy žalobu neschválil. V roce 1868 čelil impeachmentu prezident Andrew Johnson, ale i jeho Senát osvobodil. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 ještě před ústavní žalobou sám rezignoval.