Kamery se můžou zastavit. Poprvé v historii hrozí Hollywoodu stávka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hollywoodu hrozí stávka kameramanů, maskérů a dalších lidí, kteří se v zákulisí podílejí na tvorbě filmů a televizních pořadů. Členové odborů IATSE, jež sdružují zaměstnance v těchto profesí, souhlasili s uspořádáním stávky, pokud nedosáhnou dohody na nové kolektivní smlouvě, informovala agentura Reuters. Zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů se mají sejít během úterý.
Šéf odborů IATSE Matthew Loeb uvedl, že hlasování o stávce se zúčastnilo 90 procent členů a 98 procent z nich bylo pro její povolení. Odborový svaz sdružuje zhruba 60 000 lidí. „Pokud se chtějí vyhnout stávce, tak se musí vrátit k jednacímu stolu a navrhnout nám rozumnou dohodu," uvedl na adresu zaměstnavatelů Loeb. Podle odborů je to poprvé v jejich 128 let dlouhé historii, co členové povolili svolání stávky.
Kromě navýšení platů odbory žádají také zkrácení pracovní doby. Během natáčecích dnů jsou totiž zaměstnanci v práci až 14 hodin denně. Odbory také chtějí zlepšit podmínky lidí, kteří pracují v projektech digitálních platforem. Ti jsou totiž obvykle hůře placeni než lidé, kteří pracují v tradiční televizní a filmové tvorbě. Požadavky odborů podpořili i někteří známí herci, například Danny DeVito, Ben Stiller či Brie Larsonová.
Sdružení zaměstnavatelů AMPTP uvedlo, že je připravené dosáhnout dohody s odbory. Podle zástupců firem si to však vyžaduje, aby obě strany projevily dobrou vůli k "nalezení kompromisu".
Poslední rozsáhlá stávka zasáhla Hollywood na konci roku 2007, když přestali na protest pracovat televizní a filmoví scénáristé. Protest trval tři měsíce a značně ochromil tvorbu nových filmů a televizních pořadů.