Dvě firmy z Agrofertu hospodařily na cizí půdě. Stát jim vyměřil doplatek 2637 korun
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stát vyměřil doplatek ve výši 2 637 korun dvěma firmám z holdingu Agrofert za to, že hospodařily na pozemcích, které jim nepatřily. Neměly pozemky ani v nájmu. O tom, že holding hospodaří neoprávněně na více než 1 700 hektarech půdy, psal už před časem server iROZHLAS. O doplatku nyní informoval Seznam Zprávy. Podle Agrofertu nejde o postih, ale o postupné narovnání užívacích práv.
Úředníci státu na hospodaření dvou firem na zmíněných pozemcích přišli během rozsáhlé revize, kterou před necelými dvěma roky zahájil na ministerstvu financí tehdejší náměstek ministryně Ondřej Závodský, uvedl ve čtvrtek server. Jde o společnosti ZAS Podchotucí a První zemědělská Záhornice, které hospodaří ve Středních Čechách.
Revize ministerstva ještě neskončila.
Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který doplatek vyměřil, využívaly firmy pozemky bez smlouvy po lidech, kteří zemřeli.
„V případě společnosti ZAS Podchotucí se jednalo o majetek z odúmrti (po lidech bez dědice a bez závěti) po fyzické osobě. V případě společnosti První zemědělská Záhornice se jednalo o majetek z odúmrti po třech fyzických osobách,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. Doplatek už byl zaplacen, firma ZAS Podchotucí uhradila 1 052 korun a První zemědělská Záhornice 1 585 korun.
Podle Agrofertu se nejedná o postih. Výši doplatku ale nezpochybňuje s tím, že nájemné se může pohybovat „v haléřových položkách za metr čtvereční“.
„Ve skutečnosti jde o postupné narovnání užívacích práv a smluvních podkladů. Důvodem dosavadního bezsmluvního užívání jsou různé fáze řízení, převážně dědického, které často sahají daleko do minulosti a které jsme my nezapříčinili,“ uvedl pro server mluvčí holdingu Karel Hanzelka s tím, že holding užívá bez smlouvy většinou minimální části obhospodařovaných pozemků, a tím přispívá k jejich údržbě.
Na svém webu Agrofert k článku Seznam Zprávy doplnil, že v obdobné situaci užívání cizí půdy jsou „stovky, možná tisíce dalších zemědělců v ČR“ a nejde o nic nezákonného.