Víceletá gymnázia ohrožují kvalitu základek, varuje ministerstvo. Zaniknou?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do české politiky se po letech vrací debata o smyslu, přínosu a možnosti rušení osmiletých gymnázií. Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM se totiž hlásí k tomu, že potenciál každého dítěte omezují právě odchody spolužáků na víceletá gymnázia. Ministerstvo školství vedené Robertem Plagou (za ANO) navíc upozorňuje na hrozící nerovnosti spojené s nadměrným odchodem žáků na víceletá gymnázia a už nyní jejich nárůst omezuje.
„V současné době se o tomto tématu hovoří při debatách o Strategii vzdělávací politiky do roku 2030. Prozatímní poznatky jsou takové, že je potřeba klást důraz na kvalitu vzdělávání na druhém stupni základních škol. Víceletá gymnázia by měla být opravdu výběrovými školami, které by měly navštěvovat opravdu jen ty nejtalentovanější děti,“ uvedla za ministerstvo mluvčí Alena Lednová na dotaz deníku Echo24, zda resort reálně zvažuje rušení osmiletých gymnázií.
Právě o kvalitu druhého stupně základních škol se ministerstvo školství opírá, když víceletá gymnázia kritizuje. V dokumentu s názvem Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR z května 2019 ministerstvo za přetrvávající problém ovlivňující kvalitu druhého stupně ZŠ označuje právě odchody žáků na gymnázia. Na těch podle odhadu ministerstva v tomto školním roce studuje 82 tisíc žáků, oproti tomu na druhém stupni základních škol bude studovat 389 tisíc. Čísla ale zatím nejsou definitivní. Gymnázií je podle ministerstva také příliš mnoho. Podle dokumentu navíc neplní roli vzdělávacích institucí pro mimořádně nadané žáky.
Předchozí ministryně školství a dnes místopředsedkyně školského výboru za ČSSD Kateřina Valachová hovoří o opuštění systému víceletých gymnázií do deseti let. „Minulá koaliční vláda zastavila navyšování kapacit víceletých gymnázií. Současně byl plán uzavřít dohodu s obcemi a kraji o síti škol, mateřských, základních a středních. Tam se kdysi uvažovalo o utlumení víceletých gymnázií během dekády. Důležité je v téže době ovšem posilovat rozmanitost 2. stupně základních škol,“ uvedla pro Echo24 Kateřina Valachová.
Současná vláda má ve svém programovém prohlášení zabudované přesvědčení, že právě odchody dětí na víceletá gymnázia kvalitu druhých stupňů základních škol snižují. „Zasadíme se o maximální rozvoj potenciálu každého dítěte. Ten je dnes omezován především vysokou selektivností českého školství, kdy jsou žáci příliš brzy rozdělováni do různých vzdělávacích proudů, zpravidla na základě rodinného zázemí,“ píše se v programovém prohlášení vlády.
Vývoj počtu osmiletých gymnázií v Česku
Školní rok 2018/2019 – 271
Školní rok 2017/2018 – 273
Školní rok 2008/2009 – 278
Školní rok 2007/2008 – 278
Zdroj: MŠMT
Víceletá gymnázia hájí Okamura i Fiala
Z opozice osmileté i šestileté gymply hájí jak SPD tak ODS, Piráti či TOP 09. „Osobně nesouhlasím s tím, aby došlo k rušení osmiletých gymnázií. Nesouhlasím s jejich jednostrannou kritikou. Myslím, ze ve vzdělávacím systému sehrávají pozitivní roli,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS a někdejší ministr školství Petr Fiala s tím, že Česko čeká debata o reformě středoškolského vzdělávání tak, aby více zohledňovalo změny ve školství. Zrušení osmiletých gymnázií nepodporuje ani TOP 09 a STAN.
Podle SPD vychází snaha zrušit osmiletá gymnázia z koncepce inkluze, kterou kritizuje. „Osmiletá gymnázia jsou určena pro vzdělávání nadaných dětí. Zachování této možnosti budeme podporovat. Snaha je rušit vychází ze zvrácené koncepce inkluze. Kapacitu musí upravovat zřizovatelé, aby se zachoval vyběrový charakter těchto gymnázií pro studijně nadané děti,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.
Osmiletá gymnázia hájí i Piráti. „Ministerstvo připravuje novou strategii vzdělávací politiky do roku 2030. Jedním z uvažovaných kroků má být i rušení víceletých gymnázií z důvodu snižování nerovného přístupu ke vzdělávání. Piráti poukazují na to, že je třeba prioritně řešit posilování kvality výuky a motivaci žáků základních škol k dalšímu vzdělávání, případné rušení víceletých gymnázií do budoucna samo o sobě nic nevyřeší,“ uvedl pirátský poslanec Lukáš Bartoň.