Dluhopis Republiky

Dluhopisy Republika: nízký výnos sotva pokryje inflaci a pouze pro konzervativní zájemce

Dluhopis Republiky
Dluhopisy Republika: nízký výnos sotva pokryje inflaci a pouze pro konzervativní zájemce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Státní Dluhopis Republika je podle odborníků dostupný pro celou populaci, výnos z nich je ale relativně nízký a sotva pokryje inflaci. Prodej státních dluhopisů určených pro občany zahájilo ministerstvo financí v pondělí při výročí vzniku Československa. „Cílovou skupinou těchto dluhopisů je velmi konzervativní klient, který už má stavební spoření a navíc dostatek prostředků, u nichž si je jistý, že je v příštích šesti letech nebude potřebovat,“ uvedl pro deník Echo24 finanční analytik ČSOB Asset Management Miroslav Adamkovič.

U první emise rozhodla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), že průměrný roční výnos bude 2,07 procenta před zdaněním. Podle ní to odpovídá zhruba úroku, za který si stát půjčuje na finančních trzích. V dalších emisích bude resort stanovovat výnos s ohledem na situaci na finančních trzích.

Výnos je nízký

Statní dluhopis je i podle ekonoma Partners Martina Mašáta ideální nástroj pro konzervativní klienty na uložení jejich hotovosti, protože riziko jeho nesplacení je mizivé. Zároveň ale i výnos je tak relativně nízký a sotva pokryje inflaci. „Oproti předchozím emisím státních spořicích dluhopisů je jeho výnos relativně blízko výnosu ostatních státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu. Samotný výnos těsně nad dvěma procenty nezaručuje potenciálním investorům reálné zhodnocení peněz, protože ČNB prognózuje inflaci pro nejbližší dva roky nad svým cílem, a tedy nad dvěma procenty,“ upozornil Martin Mašát.

Ministerstvo financí se emisí státních dluhopisů pro občany snaží diverzifikovat své portfolio investorů, nicméně se jedná spíše o symbolický záměr, uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. „Ačkoliv nelze odhadnout, jaký objem dluhopisů bude ve výsledku emitován. Při posledním kole dluhopisů pro občany se objem vyšplhal téměř k 90 miliardám. V kontextu celého státního dluhu se však jedná pouze o pět procent všech dluhopisů. Na druhou stranu se jedná o příjemnou možnost, jak se běžný občan může dostat k výnosům dostupným na finančních trzích a zároveň investovat do vlastního státu,“ uvedl pro deník Echo24 František Táborský.

Omezením je ve srovnání například s investicemi do fondů při nákupu spořicích dluhopisů jejich likvidita, neboť investor může dluhopisy odprodat jen jednou ročně, upozornil dále Miroslav Adamkovič.

„Pokud tak ale investor učiní dříve než po šesti letech, sníží svůj průměrný výnos kvůli progresivnímu úročení. Šestiletý horizont je zároveň pro konzervativní investice dosti dlouhý, u našich produktů typicky tři až čtyři roky v závislosti na dobu do splatnosti u pevně úročených dluhopisů. Šestiletý má také stavební spoření, kde ovšem klient spoří pravidelně a se státní podporou,“ dodal Adamkovič.

Emise s názvem Dluhopis Republiky bude vydána se splatností šest let. Výnos nebude pravidelně vyplácen, ale bude reinvestován jednou ročně do stejné emise dluhopisů. Dluhopisy si mohou koupit pouze fyzické osoby.

S dluhopisy pro občany začal Kalousek

S vydáváním státních spořicích dluhopisů pro občany začal ministr financí Miroslav Kalousek v roce 2011. Zatím poslední emisi vydalo ministerstvo financí v červnu 2014. I nové dluhopisy budou vydávány v nominální hodnotě jedna koruna. Do konce roku 2012 zákon umožňoval, aby se z korunových dluhopisů neplatila daň, což řada firem využila k daňové optimalizaci. Dluhopis Republiky tak podléhá standardní 15procentní srážkové dani.

Veřejnost se o danění dluhopisů v nominální hodnotě jedna koruna začala zajímat na začátku loňského roku v souvislosti s tehdejším ministrem financí a nynějším premiérem Andrejem Babišem (ANO), který nakoupil tyto obligace své tehdejší firmy za 1,5 miliardy korun. Výnos činí ročně asi 90 milionů korun, Babiš z něj neplatí daň. Kvůli kauze korunových dluhopisů tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v květnu loňského roku odvolal Babiše z funkce ministra financí.