Podivná smrt premiéra

Premiér Abcházie zahynul při autonehodě, jel z návštěvy Sýrie

Podivná smrt premiéra
Premiér Abcházie zahynul při autonehodě, jel z návštěvy Sýrie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda vlády gruzínské separatistické provincie Abcházie, Gennadij Gagulija, přišel v sobotu v noci o život při dopravní nehodě. Nehoda se stala na silnici u hranic s Ruskem, na silnici mezi černomořským letoviskem Soči a abcházským Suchumi, uvedly ruské agentury na základě sdělení umístěného na webu abcházského kabinetu. Řidič a členové premiérovy ochranky vyvázli podle něj bez úhony, jiné zdroje ale uvádějí, že utrpěli těžká zranění.

Automobil s premiérem jel v koloně vozů, jimiž se abcházská oficiální delegace vracela z návštěvy Sýrie, s níž Abcházie udržuje přátelské vztahy. Do premiérova vozu narazilo auto, které náhle vyjelo z protijedoucího pruhu do protisměru, a které řídil mladý obyvatel Abcházie, řekl agentuře TASS náměstek ministra zahraničí abcházské vlády. Okolnosti nehody se podle něj vyšetřují.

Sedmdesátiletý Gagulija se stal abcházským premiérem letos v dubnu, tentýž post už zaujímal v letech 1995 až 1997 a 2002 až 2003. Od roku 2004 do letošního jmenování na post předsedy vlády byl šéfem Obchodně-průmyslové komory Abcházie.

Separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie na počátku 90. let. Rusko jejich nezávislost uznalo po pětidenní válce s Gruzií, která vypukla právě počátkem srpna před deseti lety. Příkladu Moskvy následovaly ještě Venezuela, Nikaragua, Nauru a koncem letošního května i Sýrie.

Gruzie poté přerušila diplomatické vztahy s Damaškem. Gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili u příležitosti srpnového výročí obvinil Rusko z hybridní války, agrese a z okupace gruzínského území, které jsou popřením všech mezinárodních norem.

Oba separatistické regiony představují 20 procent území Gruzie. Po ukončení konfliktu v nich Rusko zřídilo stálé vojenské základny.

 

,

9. září 2018