Už brzdí téměř celá Evropa. Německo zavádí opatření „dříve“ než v Česku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropa se stala epicentrem pandemie. Celkem se podle evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazilo covidem-19 přes deset milionů lidí, přičemž jen uplynulý týden úřady hlásí 1,5 milionů nakažených. Každá země se k boji s druhou vlnou pandemie staví jinak. Zatímco některé státy, včetně ČR, přistoupily k zavření škol, jiné razantně omezily pohyb mezi jednotlivými regiony.
Na úplném vrcholu nelichotivého žebříčku se v rámci Evropy nachází Belgie. Za poslední dva týdny hlásí 1390,9 případů koronavirové infekce na 100 000 obyvatel. Hned v jejím závěsu se nachází Česká republika. Obě země v této statistice poměrně výrazně překonávají Francii, Velkou Británii či Španělsko, které byly dlouho považované ze hlavní ohniska koronaviru.
Zatímco je česká vláda pod palbou kritiky za překotné a špatně komunikované zavádění opatření, chybějící data či politické přešlapy, které vyústily ve výměnu na postu ministra zdravotnictví, v případě Belgie se ukázal být problémem rozvrstvený systém zdravotnictví. Otázce zdraví se na celostátní i regionální úrovni věnuje devět ministrů, pocit zmatku z neustále se měnících pravidel proto zažívají i Belgičané.
Nejméně zasaženými státy jsou podle statistik pobalstské země. Z našich sousedů si vede nejlépe Německo, které se ovšem rovněž potýká s prudkým nárůstem nakažených. Na druhou stranu – stejně jako řada jiných států – zavádí tvrdá opatření mnohem dříve než ČR: už při 93 nových nakažených na 100 000 obyvatel.
Německo
Německo zavedlo rozsáhlou karanténní uzávěru v reakci na znepokojivé tempo šíření nákazy. Do konce listopadu se uzavírají hospody, bary, restaurace, divadla či kina, otevřené naopak zůstávají školy, školky nebo obchody. Omezeno je i shromažďování, sejít se může maximálně deset lidí z nejvýše dvou domácností. Kvůli omezení kontaktů jsou uzavřeny posilovny, plavecké stadiony a sportovní kluby; profesionální sport omezen není, jsou z něj ovšem vyloučeni diváci. Individuální sportování i běhání je povoleno.
Zavřeny jsou také herny, sázkové kanceláře, nevěstince nebo masážní a kosmetické salony. Kadeřnictví a fyzioterapeutické služby zůstávají otevřené. Mnohé gastronomické provozovny si otevřely výdejová okénka, naopak jídelny fungují jako doposud. Povolené jsou bohoslužby. Během uzávěry není možné turistické ubytování v hotelech, to je umožněno jen těm, kteří podnikají nezbytné služební cesty či svůj pobyt náležitě zdůvodní.
Polsko
Severní soused přitvrdil s opatřeními a proměnil celou zemi v „červenou zónu“. Až dosud byla opatření v zemi odstupňována regionálně na základě rizika přenosu, přičemž červená zóna znamená nejvyšší riziko. Sejít se může nejvýše pět lidí, restaurace a bary mohou prodávat pouze jídlo sebou. Zavřené jsou také tělocvičny a bazény. V plánu je také budování dočasných nemocnic.
Děti mohou chodit ven pouze mezi 8:00 hodinou ranní a 16:00 hodinou odpolední, a to pouze v doprovodu dospělého. Děti od čtvrtých tříd výše se musí učit dálkově, tedy včetně studentů středních a vysokých škol. Pokud přísnější opatření nezaberou, vláda nevyloučila celostátní karanténu včetně uzavření hranic a omezení pohybu obyvatel země.
Slovensko
Slovenská vláda podle očekávání do 8. listopadu prodloužila faktický zákaz vycházení. Výjimku mají lidé s negativním výsledem testu na koronavirus. Ti nebudou od 2. listopadu na Slovensku již vůbec omezeni ve volném pohybu. Prokázat se budou moci nejen testem z celostátního testování, ale i aktuálním výsledkem obvyklého PCR testu, který provádějí laboratoře.
Slováci mohou v rámci stávajícího zákazu vycházení až na výjimky cestovat pouze například do zaměstnání, na nákup nevyhnutelných základních životních potřeb, za neodkladným lékařským ošetřením, k podstoupení testu na koronavirus, k uzavření sňatku, na pohřeb blízké osoby či na křtiny, povolen je také pobyt v přírodě mimo zastavěného území v rámci okresu, kde dotyčný bydlí. Omezení volného pohybu osob nadále neplatí mezi 01:00 až 05:00.
Francie
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyhlásil celoplošná karanténní opatření pro Francii. Od pátku jsou zavřené restaurace a bary i obchody, které nejsou životně důležité. Možný nebude ani volný pohyb mezi jednotlivými regiony. Opatření zůstanou v platnosti do 1. prosince. Na rozdíl od jarního takzvaného lockdownu, který trval osm týdnů, ale zůstane otevřená většina škol.
Univerzity musí přejít na dálkovou výuku, dále by podle Macrona měla práce z domova být obecným pravidlem. Povolené jsou návštěvy v pečovatelských domech. Zároveň vyzval občany, aby zůstávali co nejvíce doma. Každý, kdo bude mimo svůj domov, by měl u sebe mít dokument, který ho k tomu opravňuje. Macron upřesnil, že to bude podobné jako na jaře, kdy lidé mohli vycházet kvůli cestě k lékaři, do zaměstnání, do školy nebo na nezbytné nákupy, případně se na hodinu odebrat na čerstvý vzduch.
Itálie
Kvůli zhoršující se epidemické situaci italská vláda zpřísnila opatření. Zatím měsíc budou muset tamní bary a restaurace zavírat v 18:00, zavřela se kina, divadla či posilovny i lyžařská střediska a některé regiony už minulý týden vyhlásily noční zákaz vycházení. Už dříve vláda nařídila nošení roušek mimo domov i venku, nově též naléhá na občany, aby necestovali, není-li to nutné. Některá opatření platí regionálně, například v Kampánii jsou zavřené základní i střední skoly nejmémě do konce příštího týdne a vyučuje se distančně.
Proti novým opatřením se od víkendu v některých italských městech konaly demonstrace, které někde přerostly ve střety s policisty. A zatímco v Miláně či Turíně někteří házeli na policisty kameny, italští zdravotníci padají vyčerpáním. Itálie patřila na jaře během první evropské vlny pandemie covidu-19 k nejhůře postiženým zemím.
Švýcarsko
Švýcarská vláda nařídila do odvolání uzavřít taneční kluby. Restaurace a bary musí zavřít nejpozději ve 23:00. Švýcarsko však neuzavírá svou ekonomiku a většina podniků zůstává v provozu. Od pondělí bude ve Švýcarsku platit zákaz prezenční výuky na středních školách, sportovní aktivity a kulturní aktivity budou omezeny na 15 účastníků, veřejná shromáždění na 50, a roušky bude třeba nosit v kancelářích s více lidmi, na druhém stupni základních škol nebo i venku, pokud nebude možné dodržovat odstupy.
Rodinných setkání se bude smět účastnit nanejvýš deset osob. Švýcarsko rovněž stanovilo poměrně volné podmínky pro cestovatele ze zahraničí. Do karantény se budou muset ve Švýcarsku odebrat pouze v případě, že přicházejí z oblasti, kde je počet nově nakažených na 100 000 obyvatel v posledních dvou týdnech o více než 60 vyšší než ve Švýcarsku.
Belgie
Belgická opatření proti šíření koronaviru se zmítají v úplném chaosu. Celostátní a regionální pravidla byla zaváděna zmatečně a v několika různých verzích, z hovorů ohledně sjednocení restrikcí sešlo ze strany vlámské regionální vlády.
Pro někoho žijícího nedaleko Bruselu se zavírací hodina nebo limity co do počtu návštěvníků sportovních hal v okruhu dvaceti kilometrů mohou změnit třikrát. Na severu země lidé smějí ven do půlnoci, jinde jen do 22:00, což komplikuje život lidem přejíždějícím z jednoho regionu do druhého.
Španělsko
Španělští poslanci schválili výrazné prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců, tedy do 9. května. Zavedení nouzového stavu odsouhlasila španělská vláda už v neděli. Nouzový stav umožňuje španělským autonomním oblastem vyhlásit opatření jako je zákaz nočního pohybu či omezení cest mimo region.
Na rozdíl od jara však současný nouzový stav neobsahuje omezení ekonomických aktivit. Celá řada španělských regionů ale přistoupila ke zkrácení otevírací doby barů a restaurací nebo zakázala větší shromáždění lidí.