muslimská miss

Do finále Miss Anglie se poprvé probojovala muslimka v šátku

muslimská miss
Do finále Miss Anglie se poprvé probojovala muslimka v šátku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Do finále největší a nejznámější britské soutěže krásy se v letošním roce probojovala také dvacetiletá studentka práv Sara Iftekharová. Dívka z britského Huddersfieldu se však od ostatních finalistek liší svým vyznáním i vzhledem – na hlavě nosí nosí muslimský šátek. Nejde o první případ, kdy se muslimské dívky podobných soutěží účastní, Iftekharová je však první, která se dostala do celostátního finále, informuje BBC.

Možnost účastnit se finále dostala Iftekharová po svém vítězství na soutěži Miss Huddersfield. Ve finále, jehož slavností zakončení se konalo v úterý v anglickém městě Nottinghamshire, bojovala proti 49 soupeřkám. Korunku a možnost reprezentovat zemi na letošním ročníku Miss World nakonec nezískala, porazila ji osmnáctiletá Alisha Cowieová. Dívka však své účasti nelituje. „Byl to úžasný zážitek. Nečekala jsem, že takovým způsobem přepíšu historii, ale jsem velmi pyšná,“ uvedla studentka pro BBC.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wowwwwwww!!!! I can’t even comprehend how amazing it felt for my name to be announced as a finalist in the Miss England Finals 2018! Alhamdullilah ❤️ It was an incredible experience and something which I will never be able to forget. The opportunities which I have received with being a finalist in Miss england are opportunities which I would never have thought of and will forever be grateful for @missenglandnews ———————————————————————— A special thanks for my sponsor @parisa_collections for providing me with my gorgeous scarves. A huge thank you to @angeladawn63 ,Kerry, Kirsty,Karina and all of the Miss England team you really have supported me a lot and shown me so much love 💕 Thanks for everyone who has supported me with your kind words it really means alot😭 Let’s get ready for the grand finals now💃🏻 #missengland #misspopularity #missyorkshire @hudexaminer

A post shared by S A R A🌹 (@sara_iftekhar) on

Původem pákistánská studentka Sara Iftekharová své fotografie, včetně těch v tradičních pákistánských šatech pravidelně zveřejňuje na sociálních sítích. Součástí oděvu je i šátek, zakrývající část dívčiných vlasů. Ten na veřejnosti nosí stále, výjimku proto neudělala ani v tomto případě. „Když se chci zakrýt a obléknout se nevyzývavě, proč by to měl být problém? Jsem jako ostatní soutěžící,“ uvedla.

Kromě pokrývky hlavy soutěžící upoutala pozornost i svou dobročinnou prací. V 16 letech začala podnikat v módním průmyslu, část výdělků však věnovala charitativní organizaci Beauty with a Purpose (Smysluplná krása), kterou podpořila i během soutěže. Účastí chtěla podle svých slov pomoci i ostatním britským muslimkám, které se mohou cítit méněcenné. „Rozhodla jsem se soutěže zúčastnit, abych ukázala, že krása nemá žádnou jednotnou definici,“ vzkázala ženám Iftekharová.

Anglická soutěž Miss není jediným kláním, o němž se v poslední době mluví. Pozornost upoutala i obdobná soutěž ve Španělsku, která na celosvětovou soutěž Miss Universe vyslala transsexuální modelku Angelu Ponceovou. Debata probíhá také nad způsobem, jakým se ženy na soutěžích prezentují. Kritizována je zejména tradiční promenáda v plavkách – zrušení tradiční disciplíny letos ohlásili organizátoři Miss USA i zástupci německé soutěže.

Miss Anglie je soutěž krásy založená roce 1928. Společně se soutěžemi Miss Severního Irska, Miss Walesu a Miss Skotska patří mezi nejdůležitější soutěže tohoto typu ve Velké Británii.

 

, pk