Babišovy německé firmy se zapletly do Čapího hnízda, upozornila ARD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německé firmy spadající do holdingu Agrofert se v době, kdy ještě oficiálně patřil současnému předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO), zřejmě dopustily daňových úniků. Informovala o tom v úterý večer německá veřejnoprávní televize ARD. Farma Čapí hnízdo známá z dotační kauzy měla vyhotovit reklamu pro chemičku SKW Stickstoffwerke Piesteritz, která si tímto způsobem snižovala daňový základ. ARD se odkazuje na jednoho z bývalých manažerů holdingu, podle kterého také jiné dceřiné podniky fakturovaly za výkony jiných společností, aby se tak vyhnuly zdanění.
Společnost SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH (dále jen SKW) ze Saska-Anhaltska měla podle informací televize ARD objednat reklamu u společnosti Čapí hnízdo. Tím si holding Agrofert snížil daňový základ, protože Čapí hnízdo nevykazovalo žádný zisk. O peníze ovšem přišel německý stát.
Jak upozorňuje český senátor Tomáš Goláň (za SEN 21), firma Čapí hnízdo by navíc reklamu vůbec poskytovat neměla. „Ta firma neměla potenciál vyrobit reklamu v tomto rozsahu a v této hodnotě. Kromě toho nebyla firma Čapí hnízdo registrována jako reklamní agentura,“ říká Goláň pro ARD.
Takový postup je už dlouhá praxe, tvrdí jeden z bývalých manažerů Agrofertu, který si však nepřeje zveřejnit svou identitu. „U nás se něco takového označuje jako daňová smyčka. Bylo to legální a fungovalo to tak: SKW zaslalo svým zákazníkům například hnojivo, účet ale nepřišel od SKW, nýbrž od některé z firem holdingu, která pracovala se ztrátou. Platby tak nepřišly SKW, ale někomu jinému. Tak se dokázali vyhnout zdanění,“ řekl bývalý manažer v pořadu Fakt. Společnost SKW se brání tím, že se podle ní tyto skutečnosti podle nezávislých kontrolorů nepotvrdily.
Firma SKW není jedinou německou společností, kde se měla objednávat reklama u společnosti Čapí hnízdo. ARD ve své reporáži citovalo deník Echo24, který už dříve upozornil, že reklamní služby za 350 tisíc eur (přibližně devět milionů korun) si u Čapího hnízda objednala také společnost Agrofert Deutschland GmbH. Finanční úřad v Chemnitzu předal tento případ v roce 2014 české finanční správě.
Finanční správa, která tehdy spadala pod ministra financí Andreje Babiše (ANO) a zároveň vlastníka Agrofertu, však žádnou daň nedoměřila. Dnes se hospodařením farmy Čapí hnízdo zabývá Policie ČR.
Česká finanční správa dlouhodobě tento případ odmítá komentovat proto, že se podle ní jedná o „kauzu, která je v současné době předmětem medializace,“ jak sdělil v létě deníku Echo24 mluvčí Lukáš Heřtus.
Zemský zastupitel Saska-Anhaltska, kde podniká společnost SKW, Andreas Höppner (Die Linke), žádá zveřejnění všech informací k podezřením z krácení daní společností SKW.