Výročí okupace: „Zakázaná“ Kubišová na Václaváku i rudé trenýrky v ulicích
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před padesáti lety vjely sovětské tanky do ulic československých měst a rozdrtily naděje československých občanů na reformu zkostnatělého totalitního režimu. Invazi vojsk Varšavské smlouvy, která započala dvacet let tuhé normalizace československého národa, připomenou koncerty, filmy i výstavy. Připomínku zahájí dopolední pietní akt před budovou Českého rozhlasu. Vrcholem pak bude koncert na Václavském náměstí.
Připomínku výročí srpnových událostí roku 1968 zahájí dopoledne před budovou Českého rozhlasu pietní akt k uctění památky padlých za účasti předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) i premiéra Andreje Babiše. Naopak se neočekává účast prezidenta Miloše Zemana. Součástí akce bude také speciální třináctihodinové živé vysílání Českého rozhlasu s názvem Studio ‘68, které začíná již 20. srpna ve 21:00. Jeho moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský provedou jak přítomné návštěvníky i posluchače minutu po minutě událostmi srpnové noci roku 1968.
Český rozhlas dále nabídne předpremiéru filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka a krátký film o událostech roku 1968 z pohledu pěti režisérů ze zemí Varšavské smlouvy s názvem Okupace 68. Akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí, na kterém zazní největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Na sociálních sítích řada lidí vyzývá k vyvěšování rudých trenek jakožto symbolu odporu k prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten se ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka odmítl k výročí okupace oficiálně vyjádřit a nebude se účastnit ani pietních aktů. Další uživatelé sociálních sítí se zas ohrazují proti spojování invaze sovětských vojsk v roce 1968 se současným prezidentem Milošem Zemanem. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka pak vyvěšení rudých trenek znamená souhlas s okupací.
Kdo souhlasí s okupací ČSSR vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 a považuje invazi za bratrskou pomoc, vyvěsí rudé trenky. Kdo okupaci odsuzuje, chce uctít památku nevinných obětí a ctí svobodu a demokracii, vyvěsí státní vlajku České republiky.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 19. srpna 2018
Invazi si hudebníci připomenou také v žižkovské hospodě U Vystřelenýho oka, kde 21. srpna vzpomínková akce přivede na podium trio Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla, hudební skupinu Energit či Karla Kahovce s jeho George & Beatovens.
Události roku 1968 připomenou také pražské galerie a muzea. Například nejlepší fotografie ze soutěžního projektu Českého rozhlasu a společnosti Czech Photo mohou zájemci vidět v pražské galerii Czech Photo Centre. Za nejzdařilejší vybrala porota snímek Břetislava Hyblera Raněný na nosítkách. „Hodnotili jsme zachycení události, celkovou estetiku a pohotovost, s jakou fotografie v extrémně vypjaté situaci vznikla. Na vítězném záběru se setkaly všechny prvky, které charakterizují osudný den 21. 8. 1968: přijíždějící tank, hořící město, záchrana zraněného,“ uvedl člen poroty Herbert Slavík. V prostorech Czech Photo Centre se současně koná výstava fotografií Oldřicha Škáchy Okupace 1968.
V Muzeu Policie ČR už 20. srpna zahájí výstavu fotografií z okupace 1968 s názvem Smutek těch dní aneb týden poté… Autorem fotografií je Václav Berdych. Ve stejný den začne ve Skautském institutu výstava fotografií Rolanda Berauera z okupace 21. srpna 1968 za osobní účasti autora.
Muzeum hl. města Prahy zahájí 21. srpna výstavu s názvem Srpen 1968 v Praze. Zúčastní se televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, která v televizním vysílání jako první informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Galerie Millennium v expozici Okupace 68 vystaví díla výtvarníků Ivana Steigera, Vladimíra Jiránka, Adolfa Hoffmeistera, Jiřího Kalouska a dalších, která jsou jejich reakcí na dění roku 1968. Praha 10 si vstup cizích vojsk připomene výstavou dobových fotografií, které umístí na velkoplošné panely v Malešickém parku.
Národní galerie ve Veletržním paláci zahájí trojici výstav – cyklus fotografií Josefa Koudelky Invaze 68, malby Jiřího Petrboka Hořící srdce a výstavu Záhada Čapkova koberce. V den výročí okupace bude volně přístupná výstava Jiřího Koláře, jejíž součástí je jeho Týdeník 1968.