VÝROČÍ SRPNA 68

Výročí okupace: „Zakázaná“ Kubišová na Václaváku i rudé trenýrky v ulicích

VÝROČÍ SRPNA 68
Výročí okupace: „Zakázaná“ Kubišová na Václaváku i rudé trenýrky v ulicích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Před padesáti lety vjely sovětské tanky do ulic československých měst a rozdrtily naděje československých občanů na reformu zkostnatělého totalitního režimu. Invazi vojsk Varšavské smlouvy, která započala dvacet let tuhé normalizace československého národa, připomenou koncerty, filmy i výstavy. Připomínku zahájí dopolední pietní akt před budovou Českého rozhlasu. Vrcholem pak bude koncert na Václavském náměstí.

Připomínku výročí srpnových událostí roku 1968 zahájí dopoledne před budovou Českého rozhlasu pietní akt k uctění památky padlých za účasti předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) i premiéra Andreje Babiše. Naopak se neočekává účast prezidenta Miloše Zemana. Součástí akce bude také speciální třináctihodinové živé vysílání Českého rozhlasu s názvem Studio ‘68, které začíná již 20. srpna ve 21:00. Jeho moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský provedou jak přítomné návštěvníky i posluchače minutu po minutě událostmi srpnové noci roku 1968.

Český rozhlas dále nabídne předpremiéru filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka a krátký film o událostech roku 1968 z pohledu pěti režisérů ze zemí Varšavské smlouvy s názvem Okupace 68. Akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí, na kterém zazní největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Na sociálních sítích řada lidí vyzývá k vyvěšování rudých trenek jakožto symbolu odporu k prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten se ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka odmítl k výročí okupace oficiálně vyjádřit a nebude se účastnit ani pietních aktů. Další uživatelé sociálních sítí se zas ohrazují proti spojování invaze sovětských vojsk v roce 1968 se současným prezidentem Milošem Zemanem. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka pak vyvěšení rudých trenek znamená souhlas s okupací.

Invazi si hudebníci připomenou také v žižkovské hospodě U Vystřelenýho oka, kde 21. srpna vzpomínková akce přivede na podium trio Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla, hudební skupinu Energit či Karla Kahovce s jeho George & Beatovens.

Události roku 1968 připomenou také pražské galerie a muzea. Například nejlepší fotografie ze soutěžního projektu Českého rozhlasu a společnosti Czech Photo mohou zájemci vidět v pražské galerii Czech Photo Centre. Za nejzdařilejší vybrala porota snímek Břetislava Hyblera Raněný na nosítkách. „Hodnotili jsme zachycení události, celkovou estetiku a pohotovost, s jakou fotografie v extrémně vypjaté situaci vznikla. Na vítězném záběru se setkaly všechny prvky, které charakterizují osudný den 21. 8. 1968: přijíždějící tank, hořící město, záchrana zraněného,“ uvedl člen poroty Herbert Slavík. V prostorech Czech Photo Centre se současně koná výstava fotografií Oldřicha Škáchy Okupace 1968.

V Muzeu Policie ČR už 20. srpna zahájí výstavu fotografií z okupace 1968 s názvem Smutek těch dní aneb týden poté… Autorem fotografií je Václav Berdych. Ve stejný den začne ve Skautském institutu výstava fotografií Rolanda Berauera z okupace 21. srpna 1968 za osobní účasti autora.

Muzeum hl. města Prahy zahájí 21. srpna výstavu s názvem Srpen 1968 v Praze. Zúčastní se televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, která v televizním vysílání jako první informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Galerie Millennium v expozici Okupace 68 vystaví díla výtvarníků Ivana Steigera, Vladimíra Jiránka, Adolfa Hoffmeistera, Jiřího Kalouska a dalších, která jsou jejich reakcí na dění roku 1968. Praha 10 si vstup cizích vojsk připomene výstavou dobových fotografií, které umístí na velkoplošné panely v Malešickém parku.

Národní galerie ve Veletržním paláci zahájí trojici výstav – cyklus fotografií Josefa Koudelky Invaze 68, malby Jiřího Petrboka Hořící srdce a výstavu Záhada Čapkova koberce. V den výročí okupace bude volně přístupná výstava Jiřího Koláře, jejíž součástí je jeho Týdeník 1968.

,