pozdravy od Zemana

Moskva si pochvaluje Vondráčkovu návštěvu, je to prý známka oživení vztahů

pozdravy od Zemana
Moskva si pochvaluje Vondráčkovu návštěvu, je to prý známka oživení vztahů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, oživuje kontakty s parlamenty evropských zemí. Prohlásil to v úterý předseda dumy Vjačeslav Volodin v souvislosti s návštěvou předsedy české Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Rozvoj vztahů ruských zákonodárců s protějšky v Evropě omezily sankce Evropské unie a Spojených států, vyhlášené po ruské anexi Krymu a rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny. Moskva odpověděla odvetnými kroky, například svého času odmítla dát víza norským poslancům. Volodin později podle agentury TASS Vondráčkovi řekl, že by vztahy mezi oběma parlamenty měly dosáhnout úrovně, na jaké jsou vztahy mezi prezidenty obou států.

„V Rusku je na pozvání Státní dumy delegace parlamentu České republiky v čele s předsedou a dnes mnozí z vás (poslanců), především ti, kteří jsou zaměřeni tímto směrem a také představitelé poslaneckých klubů, se zúčastní dvoustranného setkání a posouzení rozvoje meziparlamentních vztahů s parlamentem ČR,“ řekl Volodin na zasedání dumy podle agentury TASS.

Připomněl také, že delegace ruských poslanců v čele s prvním místopředsedou dumy Alexandrem Žukovem je právě v Německu na pozvání Spolkového sněmu.

„Děláme vše pro rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi (...) Vzájemné vztahy na úrovni národních parlamentů se dynamicky rozvíjejí,“ prohlásil Volodin a připomněl, že do konce roku dumu navštíví také delegace ze Srbska a Rakouska.

Vondráček později při schůzce s Volodinem vyřídil pozdravy od prezidenta Miloše Zemana, uvedl TASS. Volodin partnera požádal, aby prezidentovi tlumočil pozdravy od ruských poslanců: „On (Zeman) hodně dělá pro rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi, v Rusku si jej váží. Na úrovni hlav našich států vznikly velmi dobré pracovní vztahy, které jsou základem rozvoje vztahů mezi našimi zeměmi. Považujeme za důležité, aby takové vzájemné vztahy vznikaly i na úrovni našich parlamentů, abychom mohli zákonodárně zajišťovat rozhodnutí, která přijímají naši prezidenti,“ řekl podle TASS.

Předseda dumy také vyjádřil politování nad tím, že se v současnosti efektivněji rozvíjejí vztahy s parlamenty států, které „nemají takovou hloubku, ani historii“ jako vztahy s Českem, a vybídl napravit tuto situaci. Růst vzájemného obchodu, loni o 35 procent a za letošní první pololetí o 18 procent, podle Volodina vypovídá o oživení, ale ještě nelze hovořit o dosažení maxima.

„Považujeme za důležité udělat vše, abychom se opírali i o naši duchovní blízkost, kulturu, dějiny, udělat vše, aby mezi parlamenty vznikly dobré pracovní vztahy, založené na principech důvěry, vzájemného respektu, bez dvojího metru a vměšování do věcí suverénních států. To jsou zásady politiky Ruska při budování vztahů s dalšími státy,“ uzavřel Volodin.

Vondráček v pondělí na přednášce před studenty v Moskvě hovořil o tom, že vztahy mezi Českou republikou a Ruskem jsou kvůli řadě mezinárodních problémů na nižší úrovni, než by měly být. Setkal se také s předsedkyní horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou. Po schůzce podle ruských médií řekl, že o názoru většiny Čechů na Rusko nelze usuzovat z informací českých médií.

Jak Matvijenková, tak Volodin se po ruské anexi Krymu v roce 2014 ocitli na sankčním seznamu EU i USA.

,