Kauza pracujících Romů

Zeman pokračuje ve výrocích o Romech: Za komunismu na rozdíl od jiných tak netrpěli

Kauza pracujících Romů
Zeman pokračuje ve výrocích o Romech: Za komunismu na rozdíl od jiných tak netrpěli

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman se vrátil ke svému výroku o nepracujících Romech i během svého hlasování v komunálních volbách. Romové na rozdíl od jiných podle něho za komunismu tolik netrpěli, nechal se Zeman slyšet po té, co opouštěl volební místnost. Kritizoval také, že se řada Romů ke své národnosti nehlásí ve sčítání lidu. Odmítl, že by to mohlo být ze strachu.

Po odevzdání volebního lístku v komunálních volbách Zeman novinářům řekl, že si váží Romů, kteří pracují. „Dokonce si vzpomínám na restauraci v Karviné, která patřila dvěma romským bratrům, tam jsem chodil, bylo tam čisto, dobrá kuchyně. Problém je to, že je to těch deset procent,“ řekl. Kritizoval, že se řada Romů ke své národnosti nehlásí ve sčítání lidu. Odmítl, že by to mohlo být ze strachu. „Pokud jde o komunistickou (minulost), na rozdíl od jiných za komunistů Romové zase tak moc netrpěli,“ vysvětlil.

Zeman si dál stojí za svým výrokem, že 90 procent Romů v některých oblastech Česka nepracuje. Minulý týden si pochvaloval, že za komunismu Romové pracovat museli, jinak byli označeni za osoby práce se štítící a posláni do vězení. Na otázku novinářů, zda by nemohl působit pozitivněji v pátek řekl, že když pochválí 10 procent pracujících Romů, je to vstřícná reakce, nikoliv nevstřícná. Na výstavě Doteky státnosti v Jízdárně Pražského hradu Zeman rovněž přidal k ostatním prezidentským slibům i svůj březnový a vyzval občany, aby zamířili k volbám.

V odpovědi na stovky fotografií z pracovního prostředí, které začali pobouření Romové zveřejňovat na Facebooku, prezident řekl, že se jedná jen o desetinu romské populace. „Na základě mých návštěv v takzvaných vyloučených lokalitách jsem dospěl k názoru, který mně sdělovali starostové a další komunální představitelé, že 90 procent Romů v těchto oblastech nepracuje. Jsem rád, že jsem dostal fotografie oněch deseti procent a děkuji za ně,“ prohlásil.

Podle Moniky Mihaličkové z organizace ROMEA prezident opět manipuluje a lže. „V ČR žije odhadem 150 tisíc ekonomicky aktivních Romů. V sociálně vyloučených jich ekonomicky aktivních je 75 tisíc. Pokud bychom vycházeli z posledních čísel z roku 2015, tak kolem 50 tisíc Romů v těchto lokalitách nemá práci. Znamená to, že 70% Romů pracuje,“ uvedla v reakci ne nejnovější tvrzení prezidenta Zemana Mihaličková. V ČR je v současné době 230 tisíc nezaměstnaných. „Z toho vyplývá, že 80% nezaměstnaných nejsou Romové,“ dodala.

Prezident minulý týden v Olomouckém kraji uvedl, že nezaměstnaní v jedné z navštívených obcí jsou právě Romové. „Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení,“ prohlásil Zeman v Kojetíně. „Kromě toho tam byl takový systém, že ty romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje,“ dodal prezident. Na výroky se sesypala kritika, z Evropského centra pro práva Romů nebo organizace Romea.

 

, jhr