Vítězem prezidentských voleb v Kazachstánu je podle předběžných výsledků Tokajev
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nedělní prezidentské volby v Kazachstánu vyhrál podle předběžných výsledků současný prezident Kasym-Žomart Tokajev, který získal 81,31 procenta hlasů. Oznámila to ústřední volební komise. Volební účast dosáhla 69,44 procenta.
Jasné vítězství Tokajeva předpovídaly již v neděli výsledky průzkumu u voličů při odchodu z volebních místností. Tokajev byl favoritem voleb, jeho pět soupeřů znalo podle agentury Reuters jen málo voličů. Žádný z dalších kandidátů se nedostal přes 3,42 procenta, napsala agentura AFP.
Novinkou voleb byla možnost hlasovat „proti všem“, kterou zaškrtlo 5,8 procenta voličů, uvedla agentura Reuters.
Absenci opravdové politické soutěže kritizovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle které žádný z protikandidátů reálně nezpochybnil program stávajícího prezidenta. Ve výsledku „proto měli voliči jen omezenou volbu“, citovala AFP OBSE, která do Kazachstánu kvůli hlasování vyslala pozorovatelskou misi.
„Volby zdůraznily potřebu provést další reformy (...), aby byl zajištěn skutečný pluralismus,“ uvedl mezinárodní tým pozorovatelů. Úřad pro demokratické instituce a lidská práva OBSE (ODIHR) v souvislosti s hlasováním poukázal na „omezování základních svobod a omezování prostoru pro kritické hlasy“ v Kazachstánu.
Tokajev se podle Reuters snažil předčasnými volbami posílit svou moc na úkor svého vlivného předchůdce a dlouholetého vládce Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva. Tokajev patřil k věrným Nazarbajevovým spojencům, oba politici se ale rozešli po lednových krvavě potlačených demonstracích, které Tokajev označoval za pokus o státní převrat.
Po lednových protestech, při kterých zemřelo nejméně 238 lidí, Tokajev donutil Nazarbajevovy spojence opustit funkce ve vedení státu. Současně zahájil ústavní reformy a slíbil, že sníží nerovnosti v příjmech obyvatel. Jedním ze symbolů konce vlivu bývalého prezidenta byl i návrat historického názvu hlavního města Astana, které se v letech 2019 až 2022 jmenovalo Nur-Sultan.
Tokajev se také vymezil vůči svému největšímu dosavadnímu spojenci v zahraniční – Rusku. Kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu a jeho země také přijala Rusy, kteří prchali před mobilizací. Moskva přitom Tokajeva podpořila při lednových demonstracích, když do Kazachstánu poslala své jednotky.
I přes možný rozkol mezi oběma zeměmi dnes ruský prezident Vladimir Putin pogratuloval Tokajevovi k vítězství. „Od vašich spoluobčanů jste obdrželi přesvědčivý důkaz důvěry,“ uvedl podle prohlášení Kremlu Putin. Kazachstán v něm ujistil, že „strategické partnerství“ a spojenectví mezi Astanou a Moskvou „s výrazným úspěchem pokračuje“.