O změně důchodů rozhodnou ve sněmovně hlasy KSČM
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zvýší se důchod o tisíc korun seniorům, kterým je 85 let a víc, nebo všem, kteří pobírají penzi 25 let a více? Sněmovna rozhodne, zda dá přednost vládní novele, nebo návrhu, který vrátil Senát a podporuje opozice. Zda projde vládní novela, závisí na komunistech, kteří kabinet ANO a ČSSD podporují. Jak se KSČM k důchodové novele postaví, bude jasné po jednání klubu jejích poslanců. Poslanci se sejdou 22. srpna, rozhodl ve středu sněmovní organizační výbor.
Důchodovou novelu připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí za bývalé ministryně v jednobarevné vládě ANO Jaroslavy Němcové. Cílem změn mělo být zvýšení životní úrovně lidí s nízkými penzemi, u nichž základní výměra činí významnou část důchodů. S návrhem ale nesouhlasil Senát, který předlohu v půlce července vrátil. Novelu zákona musí poslanci stihnout schválit do září, aby mohl být změněn výpočet penzí od Nového roku.
Sněmovnou schválená verze novely má zvýšit pevnou část penzí o 320 korun měsíčně a s pravidelnou valorizací tak důchod průměrně vzroste o 918 korun. Lidé starší 85 let navíc získají k důchodu další tisícikorunu. Senát chce, aby tisícikorunový příplatek k měsíčnímu důchodu dostávali senioři, kteří čerpají důchod 25 a více let. Podle opoziční ODS to bude spravedlivější k ženám, které vychovávaly děti a kvůli tomu odcházely v minulosti do penze dříve než muži
‚Vládní návrh nezohledňuje ženy mladší 85 let‘
„Vládní návrh nezohledňuje ženy mladší 85 let, které vychovaly děti, a proto šly do důchodu dříve. Nyní často pobírají nižší důchod než senioři, kterým je 85 let a více. Proto jsem podal pozměňovací návrh, který má tuto nespravedlnost napravit,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, jehož předlohu nakonec Senát schválil.
Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Pravidlo podle novely zůstane stejné, zvětší se ale podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky. Části seniorů se tedy budou penze zvyšovat pomaleji než dosud. V příštím roce se však opatření kvůli přechodnému ustanovení ještě neprojeví.
Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14,2 miliardy korun v případě, že by novela byla účinná včas ve vládním znění. Senátní verze by znamenala zvýšení nákladů státu o další dvě miliardy korun.
Pokud se srpnová schůze Sněmovny protáhne do čtvrtka, její součástí budou ze zákona i interpelace. K dalšímu zasedání se dolní komory sejde v září. Termín této schůze má organizační výbor stanovit 30. srpna.