Křečkovi musela se vstupem do úřadu kvůli demonstrantům pomoci policie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O půl desáté dopoledne vstoupil Stanislav Křeček do budovy kanceláře ombudsmana. Před sídlem veřejného ochránce práv se sešli jeho příznivci i odpůrci, kteří na nového ombudsmana volali slova podpory i odporu. Na místě hlídali policisté, kteří museli zadržet sedm lidí a uvolnit vstup do budovy.
Křeček musel čekat asi deset minut, než se dostal do úřadu, kde mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová. K okupaci schodů do budovy vyzval novinář Jakub Patočka, který výzvu zveřejnil na sociálních sítích. Podle něj nemá Křeček kvalifikaci daný úřad spravovat, prezident jej proto neměl navrhnout a Sněmovna jej neměla zvolit. Na transparentech asi dvacítky protestujících byla vidět hesla jako „Křeček ombudsmanem, kozel zahradníkem,“ nebo „Stát, který nechrání práva svých menšin, je na cestě k fašismu“. Podle ombudsmanových odpůrců se Křeček projevuje jako člověk, který nemá ponětí o mezinárodní shodě v pojetí lidských práv.
Podporovatelé Křečka zabrali místo na chodníku před budovou. Rekrutovali se především z řad příznivců hnutí Slušní lidé, kteří v květnu 2018 v brněnském divadle přerušili kontroverzní divadelní hru Naše násilí a vaše násilí. Členové nebo příznivci hnutí Slušní lidé tehdy obsadili jeviště při představení a bránili hercům v hraní. Křečkovi podporovatelé drží v rukou cedule například s nápisem: „Vážený pane Křečku, přejeme vše nejlepší v nové práci ombudsmana.“
Jednaosmdesátiletého Křečka zvolili ombudsmanem minulý týden poslanci, tento týden ve středu ve Sněmovně složil slib. Funkce v Brně se ujme dnes dopoledne, kdy mu bývalá ombudsmanka Anna Šabatová předá kancelář.