vyjednávání před sjezdem ČSSD

Vyjednávání o vládě: Babiš naštval Hrad. Budou předčasné volby?

vyjednávání před sjezdem ČSSD
Vyjednávání o vládě: Babiš naštval Hrad. Budou předčasné volby?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sociální demokracie s hnutím ANO se pokusí dohodnout na podmínkách nové vlády před sjezdem ČSSD, který se uskuteční v sobotu 7. dubna. Vyjednávací tým v čele s předsedou strany Janem Hamáčkem a statutárním místopředsedou Jiřím Zimolou bude muset svým spolustraníkům ukázat vyjednané podmínky a obhájit si je. Trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš ale na jednání nespěchá. Přes svátky si Babiš vzal dovolenou a po posledním jednání, které bylo ve čtvrtek, si vzal týden na rozmyšlenou.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček si ale jednání pochvaloval. Jednání však bude pokračovat, až se premiér v demisi Andrej Babiš vrátí z dovolené. „Dozvíme se, s čím přicházejí. A tuto věc posoudí (v pátek) předsednictvo ČSSD, míč je na straně ANO, které si musí věc promyslet. Sociální demokracie se v pátek jasně vyjádří a na sjezd půjdeme s jasným stanoviskem,“ řekl Jan Hamáček. Šéf ČSSD zmiňoval hlavně podmínku, kdy sociální demokraté chtějí vládu bez Andreje Babiše. Pokud by se premiérem nakonec stal, socialisté by požadovali křesla ministerstev vnitra a financí.

Hamáček přesto v přerušeném jednání nevidí problém. „Nechme ten týden, aby si hnutí ANO ujasnilo, zda cílem je postavit společnou vládu a zda je tam nějaká překážka, která je odstranitelná a za jakých podmínek. To je teď na jejich rozhodnutí,“ řekl Jan Hamáček.

Místopředseda ANO Richard Brabec si ale nedovede představit jiného předsedu vlády, než Andreje Babiše. „My se o tom budeme radit, čas na to relativně je. Budeme se o tom radit přes Velikonoce. Je týden čas a ten vyplníme intenzivním jednáním,“ řekl Richard Brabec.

Hrad kritizuje vydání Nikulina

Babiš si před dovolenou proti sobě poštval Hrad, když se jeho vláda rozhodla pro vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina. Kancléř Vratislav Mynář označil rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána za nezákonné rozhodnutí. Mynář však dříve u ministra orodoval, aby byl vydán do Ruska. Sejít se měl dříve také s Nikulinovým právníkem Martinem Sadílkem.

Kdokoliv v Česku by měl mít podle něj právo využít veškeré právní možnosti. Kancléř ale připouští, že nyní už je situace nezvratná a z USA Nikulina zřejmě nikdo nevydá. „Prověřit zákonnost postupu pana ministra by ale jistě bylo pro veřejnost důležité. Kdo jiný by měl více ctít zákon než ministr spravedlnosti,“ řekl Vratislav Mynář pro server E15.

Ke kritice se přidal také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu,“ napsal dnes na twitteru.

Politici Pelikánovo rozhodnutí většinou chválí. „Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře (Vratislava) Mynáře a dalších lidí z Hradu,“ uvedl mimo jiné předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Souhlasně se pro Českou televizi vyjádřili například člen zahraničního výboru Vít Rakušan (STAN), poslankyně ODS Miroslava Němcová nebo šéf sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Proti je místopředseda KSČM Josef Skála: „Jestli si chceme hodně zavařit vztahy směrem na východ, tak se nám to asi podaří. Nevím, v jakém zájmu České republiky to je,“ řekl České televizi.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Údajně se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox.