BLOG JANA MACHONINA

Čekají Rusko „prezidentské volby Alexeje Navalného“?

BLOG JANA MACHONINA
Čekají Rusko „prezidentské volby Alexeje Navalného“?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Každý už asi slyšel pohádku. O tom, jak Nasťa Rybka doběhla Děripasku a Prichoďka. Českému uchu to zní jako staroruská bylina. A jako v každé správné bylině nesmí ani v téhle chybět bohatýr, který vysvobodí Rybku, zatímco lotry Děripasku a Prichoďka ztrestá, jak zákon káže. Tím bohatýrem je v dnešní zjitřené předvolební atmosféře v Rusku samozřejmě Alexej Navalnyj – hvězda ruského internetu neboli „runetu“, neohrožený bojovník proti korupci, opoziční politik a ne-kandidát v nadcházejících prezidentských volbách.

Člověk může mít k Alexeji Navalnému řadu výhrad – počínaje tím, že v roce 2011 nadbíhal nacionalistům a účastnil se jejich Ruského pochodu, a konče tím, že je to pravděpodobně další z řady ruských politiků, jimž bohatýrské ego nikdy nedovolí podělit se o moc s parlamentem. Mimochodem, Navalnyj stejně jako kdysi Jelcin dnes přísahá na parlamentní republiku, ale obávám se, že kdyby došlo na věc, zatočil by s parlamentáři stejně jako v třiadevadesátém Jelcin, kterému je v něčem skutečně podobný.

Jedno se však Navalnému upřít nedá: má výdrž a je to výborný stratég. To jsou přesně vlastnosti, které chybí „reálné“ ruské opozici od chvíle nástupu Vladimira Putina k moci. Ten si postupně dokázal poradit jak se starou opoziční gardou, tak s „kreativní třídou“, která mu dělala vrásky v letech 2011–2012.

Dědka Limonova (který mimochodem jako jeden z mála schopným stratégem byl) chytil do jeho vlastních sítí, když mu vlastně splnil všechna jeho tajná přání: obsadil Krym, postavil se tupému a slabému Západu a rehabilitoval „velkou sovětskou epochu“, jak se jmenuje jeden z Limonovových románů.

Pány Kasjanova, Javlinského, Žirinovského, Zjuganova a nakonec také Ksjušu Sobčakovou si tak či onak koupil nebo omotal kolem prstu. Zárodky liberálního a levicového odporu – Sergeje Udalcova a celou generaci „bolotniků“ – pozavíral, flastry dostali pořádné. Jak to dopadlo s Němcovem, víme všichni. Co o tom ví Putin, si můžeme jen domýšlet. No a Kasparov, pokud se nemýlím, už zase hraje šachy.

Je to v předvečer prezidentských voleb smutný obrázek. A na tomto pošmourném nebi bohatýr Navalnyj, který to od zpackané revoluce 2011/2012 ani na den nevzdal, i když má neustále na krku kriminál a vydírají ho zavřeným bratrem Olegem, přímo září. A navíc vždy dokáže najít nový způsob, jak se vládnoucí oligarchii dostat na kobylku.

Ano, tentokrát to spíše vypadá, že se kremelští stratégové dostali na kobylku jemu, když ho vyřadili z prezidentského klání a vypustili do arény „opozičního“ trojského koně jménem Ksjuša Sobčak. Ale odpověď, s níž nyní přišel Navalnyj, je nápaditější, energičtější, mladistvá a vzbuzuje sympatie.

Tedy zpět k bylině o Nastě Rybce.

Poeticko-pornografické vyznění tohoto investigativního materiálu, který se podařilo nasbírat Navalného Fondu boje s korupcí, jej zdánlivě vyřazuje do oblasti bulvárních zpráv nebo kuriozit. Ve skutečnosti se ale týmu FBK podařilo uprostřed prezidentské kampaně zasáhnout ruský státně-korporátní systém doslova v jeho nejcitlivějších partiích. Svědčí o tom fakt, že za týden od svého zveřejnění má post na YouTube 5,5 milionu zhlédnutí a že se ruský státní úřad pro dohled nad médii Roskomnadzor rozhodl Navalného kanál zablokovat (doposud si na to, pravda, netroufl).

Nasťa Rybka je totiž opravdu jen malá rybka, Anastasija Vašukevičová, děvče z běloruského zapadákova, které dokázalo na vlastní pěst svést jednoho z nejbohatších mužů v Rusku (klobouk dolů!). Kdežto šéf vládního úřadu Sergej Prichoďko je jeden z nejmocnějších mužů v zemi, který má na ruskou zahraniční politiku pravděpodobně větší vliv než ministr zahraničí Lavrov. A ukázat ho ve frivolním aranžmá, jako takového ruského Berlusconiho, který se nechá vozit na jachtě miliardáře Děripasky ve společnosti mladých prostitutek a jenž si nechává přezdívat Táta (Papa), znamená přehlušit vše ostatní, s čím do prezidentské kampaně přišla obrovská, Putinovi tak či onak zavázaná státně-podnikatelsko-mediální mašinerie. Včetně zpovykané, ale zdaleka ne hloupé Ksjuši.

Je zkrátka vidět, že Navalnyj je moderní politik světového formátu, se vším dobrým i špatným, co k tomu patří. Tedy i s chápáním nového typu politiky, kde mohou mít zdánlivě podružné „povídačky“ daleko větší efekt než solidní politický program. A je to také rozený taktik. V tomto ohledu bych tak úplně nesouhlasil s těmi, kdo tyto volby trochu znaveným a rezignovaným hlasem nazývají „prezidentskými volbami Vladimira Putina“. Je docela možné, že i když technicky Putin „zvítězí“, a je to víc než pravděpodobné, strategicky to bude jeho prohra. A dějiny se za těmito volbami jednou budou ohlížet jako za „prezidentskými volbami Alexeje Navalného“.

17. února 2018