Je lež v případu „vzkříšeného“ Babčenka obhajitelná?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dojem ze středečního zázračného vzkříšení ruského novináře Arkadije Babčenka pomalu odeznívá. Radost z toho, že mladý novinář nepřišel o život, zůstává. K tomu se však z různých stran začínají přidávat pochybnosti, především o etické stránce celé operace ukrajinských tajných služeb.
Pomiňme mytickou pravdu o tom, že se smrtí se švindlovat nemá. A také to, že Babčenkovi blízcí příbuzní a přátelé zažili možná nejhorší chvíle v životě a mohou se cítit oklamáni. To bylo Babčenkovo osobní rozhodnutí a nese si za ně zodpovědnost. Ostatně nějakou dobu to v tomto ohledu jistě nebude mít lehké.
Jiná věc je, že se ukrajinské státní bezpečnostní úřady rozhodly lhát veřejnosti. S poměrně věcnou a přesnou kritikou v tomto smyslu přišli Reportéři bez hranic. Je podle nich krajně nebezpečné, když si stát veřejně pohrává s fakty – a především když k tomu využívá novináře. „Manipulace s informacemi nemůže zaručit svobodu tisku. A událost navíc vrhá špatné světlo i na jiné případy politických vražd,“ říká k tomu šéf organizace Christophe Deloire.
V obecné rovině má pravdu a svým způsobem to platí i pro konkrétní ukrajinsko-ruský kontext. Hra se lží totiž doposud zůstávala především doménou Ruska, které v ní po letech praxe dosahuje bezkonkurenční zručnosti. Pokud se Ukrajina rozhodne s Ruskem bojovat jeho vlastními zbraněmi – tj. dezinformací, falešnými zprávami a mediálními manipulacemi –, zkrátka tím, co se dnes shrnuje pod termín „postpravda“, hrozí, že ji Rusko jako zkušenější karbaník zkrátka přehraje.
Je tu ale i pádný protiargument, který zazněl z úst samotného Babčenka a který má samozřejmě obrovskou váhu. Ten jeden den lhaní možná zachránil životy desítek lidí. Proti tomu se nedá namítnout téměř nic. A svým způsobem proti tomu neobstojí ani moralizování mezinárodních organizací, které na dálku nemusí cítit naléhavost situace, v níž se Ukrajina nachází.