NESHODY S MOSKVOU

V Rusku dozrává rozhodnutí odejít z Rady Evropy. Moskvu nebaví hrát tam druhé housle

NESHODY S MOSKVOU
V Rusku dozrává rozhodnutí odejít z Rady Evropy. Moskvu nebaví hrát tam druhé housle

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rusko vážně zvažuje odchod z Rady Evropy kvůli trvajícím neshodám a protiruským postojům. Podle agentury TASS to v Petrohradu řekla předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková při setkání s předsedkyní Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) Liliane Mauryovou Pasquierovou. „Dozrává v nás vnitřní rozhodnutí odejít z Rady Evropy. Říkám vám to upřímně. Jestliže s tím Rada Evropy souhlasí, smíří se s tím, jestli pro ni účast Ruské federace nic neznamená, pak se to stane,“ sdělila Pasquierové šéfka Rady federace Matvijenková.

Protahovat současný stav podle ní nemá žádný smysl. Po několika letech rozhovorů a vyjasňování ruské pozice situace „uvízla na mrtvém bodě“, dodala podle agentury TASS ruská představitelka. V této souvislosti také poznamenala, že Rusko ztrácí zájem i o práci v PACE.

Předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který se rozhovoru rovněž zúčastnil, k tomu poznamenal, že pokud nebudou plně obnovena práva ruské delegace v PACE a bude pokračovat nynější stav věcí, „pak Rusko nebude mít v budoucnu v PACE možnost pro pravidelný dialog“.

Ruská delegace v Parlamentním shromáždění RE byla v dubnu 2014 zbavena hlasovacího práva kvůli ruské anexi ukrajinského Krymského poloostrova. Zároveň ruští diplomaté přišli o možnost podílet se na činnosti některých orgánů PACE. V polovině loňského roku pak Moskva oznámila, že vzhledem k neúčasti ruské delegace na práci PACE pozastavuje své příspěvky, a to do té doby, než budou její práva plně obnovena.

Předseda zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Leonid Sluckij podle agentury TASS nedávno řekl, že ruská delegace se ohledně své další činnosti v Parlamentním shromáždění RE rozhodne podle toho, jak dopadne v říjnu jednání PACE o zrušení sankčních článků v základních dokumentech.

,

21. září 2018