Syrská armáda má pod kontrolou celou Dúmu, tvrdí Rusové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Syrská armáda má pod kontrolou město Dúmá u Damašku. Oznámil to ve čtvrtek ruský generálmajor Jurij Jevtušenko, jehož citovaly ruské agentury. Dúmá byla posledním útočištěm povstalců působících v blízkosti syrské metropole. Syrská vláda tak podle Ruska ukončila boj o východní Ghútu, v níž je Dúmá největším městem.
Boje začaly v polovině února a o život v nich přišly stovky lidí. Dúmá byla 7. dubna terčem útoku, při němž byly podle opozice použity chemické zbraně. Sýrii za to hrozí odveta, kterou připravuje americký prezident Donald Trump a spojenci USA.
Generál Jevtušenko řekl, že nad Dúmou vlaje syrská státní vlajka. Agentura RIA Novosti oznámila, že Rusko do Dúmy poslalo vojenské policisty, kteří zajistí pořádek a předání města do rukou syrských úřadů.
Z východní Ghúty se postupně evakuovaly jednotlivé povstalecké skupiny. Jako poslední vyjednávala Džajš al-Islám, která působila právě v Dúmě. Podle Ruska tato skupina odevzdala ruské straně, která s ní vyjednávala, 400 zbraní včetně děl, granátometů a odstřelovacích i útočných pušek.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se v dubnu z Dúmy evakuovalo přes 13.500 povstalců a jejich příbuzných. Až 1500 jich odešlo v minulých 24 hodinách.
Východní Ghúta byla posledním povstaleckým územím v blízkosti Damašku, Syrská armáda ji obléhala od roku 2013. Žilo tam na 400.000 lidí. Mnoho z nich se evakuovalo spolu s povstalci na sever a západ Sýrie. Opozice Damašku a také radikální skupiny jsou nyní soustředěny v provincii Idlib na severozápadě země. Intenzivní boje ve východní Ghútě začaly v únoru a od té doby odtud podle ruského ministerstva obrany odešlo 165.000 lidí. Bojovníci, kteří východní Ghútu hájili, propustili 250 rukojmích.