Bezpečnost v EU

Nejnebezpečnější země v EU je Bulharsko. ČR je na tom lépe než evropský průměr

Bezpečnost v EU
Nejnebezpečnější země v EU je Bulharsko. ČR je na tom lépe než evropský průměr

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bulharsko je zemí s nejvyšší mírou kriminality, násilných trestných činů a vandalismu v EU. Vyplývá to z dat Evropského statistického úřadu Eurostat za rok 2017, která úřad zveřejnil v úterý. Česká republika je na tom lépe než průměr EU.

Celkem 23,6 procenta respondentů v Bulharsku potvrzuje, že se setkali s případy zločinu, násilí či vandalismu. Tento podíl je největší v celé EU, daleko vyšší než v druhé zemi, která se umístila za Bulharskem – Nizozemsku (15 procent), více než dvakrát vyšší, než je průměr EU (11,6 procenta), a také téměř osmkrát vyšší než v zemi s nejlepšími výsledky – Chorvatsku (tři procenta).

Výsledek pod deseti procenty zaznamenalo kromě Chorvatska dalších 12 zemí: Polsko (5,4 procenta), Slovensko a Finsko (6,2 procenta), Maďarsko (7,2 procenta), Estonsko (7,3 procenta), Dánsko (7,8 procenta), Portugalsko (7,9 procenta), Slovinsko a Lotyšsko (osm procent), Litva (8,2 procenta), Španělsko (8,7 procenta) a Česká republika (9,3 procenta). Rumunsko, severní soused Bulharska, je těsně pod evropským průměrem s 11,3 procenta.

Pokud může být na výsledcích Bulharska něco pozitivního, pak je to srovnání s předchozími lety, uvádí server Novinite.bg. Míra zločinnosti v této balkánské zemi klesá již třetím rokem za sebou. Rekordní úrovně dosáhla v roce 2009, kdy činila 28,6 procenta.

Studie Eurostatu byla provedena v rámci tvorby Strategie EU pro udržitelný rozvoj a má za cíl identifikovat pokrok v členských státech při zajištění míru a osobní bezpečnosti, vymahatelnosti práva a také zjišťovat míru důvěry lidí v instituce EU.

,

27. listopadu 2018