Diskriminace, likvidace. Podnikatelům vládní restrikce nedávají smysl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
I přes opakované sliby o nezavedení plošných zákazů přistoupila vláda Andreje Babiše k novým restrikcím. Zákazy znovu dopadají zejména na podnikatele v gastronomii, kteří musí zavřít své podniky do 22. hodiny večer. Provozovatelé nařízení nechápou, protože neplatí ani týden nařízení, kdy do hospod a restaurací nesmí přijít neočkovaní lidé. Zákaz tak jasně dopadá i na očkované. Podnikatelé proto požadují od státu kompenzace, protože zejména ve večerních hodinách se tvoří podstatná část tržby.
„Z dat vyplývá, že pokud člověk prodělal nemoc, stačí jednodávková vakcína. A pokud se někdo nechá naočkovat dvoudávkovou vakcínou, přestože covid prodělal, je to ta nejbezpečnější varianta. Pro tyto lidi prakticky epidemie skončila,“ oznamoval v září na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch občanům. Opak je ale pravdou. Restrikce neskončily ani pro očkované, kterým se nyní znovu ztěžuje život.
V České republice totiž dochází k vyhlášení nouzového stavu od pátečního rána a s tím související i nucené uzavření restaurací, barů, klubů i kasin mezi 22. hodinou večer a 5. hodinou ráno. Kromě toho kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce budou dostupné pro maximálně 1000 sedících osob a další hromadné akce jsou omezeny pro 100 lidí.
Opatření se nelíbí zejména podnikatelům v gastronomii, kteří mají už dalších zákazů dost. V poslední době se totiž mnohé restaurace a hospody potýkají s malou obsazeností, ke které přispěl i stát. Vláda Andreje Babiše totiž zavedla znemožnění se prokázat negativním testem na koronavirus. Neočkovaní lidé tak dostali faktický zákaz do restaurací.
Nové restrikce tak kritizuje zejména gastronomická sekce Hospodářské komory. „ Jsme zklamáni tím, že se vláda nepoučila z minulosti a ve svých opatřeních nijak neřeší například shlukování osob po konci provozní doby ve 22:00,“ uvedli za sekci například místopředseda komory Tomáš Prouza, člen představenstva Asociace malých a středních podníků Luboš Kasnter nebo prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Podle nich nová opatření znovu zhoršují situaci podnikatelů v omezovaných sektorem. „Ať už jde o gastronomii či pořadatele kulturních a společenských akcí – očekáváme proto jednání s vládou o úpravě systému kompenzací. Důrazně vyzýváme vládu, aby přijatá opatření skutečně vymáhala, neboť považujeme za nepřijatelné, že na opatření doplácí poctivě se chovající podnikatelé, zatímco černí pasažéři na ignorování pravidel vydělávají,“ uvedli v prohlášení.
Podle společnosti Storuys se jedná o likvidační restrikce, které se dotknou většiny gastronomických provozů. „Vláda schvaluje opatření opět na poslední chvíli. Gastroprovozy nemají žádný čas se připravit. Například skladové zásoby podniky obvykle neřeší ze dne na den. Pro některé provozy dnes vyhlášená opatření znamenají de facto uzávěru, protože se jim nevyplatí otevírat,“ uvedla mluvčí společnosti Jana Kohoutová.
Praktické problémy přináší podnikatelům i opatření zákazu konzumace potravin v jídelních prostorách v obchodních domech. Zákazníci si tak mohou koupit jídlo, ale mohou si ho pouze odnést. Jíst na samém místě je totiž zakázáno. „Rozhodnutí vlády v podobě zpřísnění podmínek pro jídelní zóny v nákupních centrech vnímáme jako diskriminační. Nerozumíme tomu, v čem jsme odlišní od restaurací, které mohou v průběhu dne poskytovat služby v plném rozsahu. V průběhu celé pandemie dodržují nákupní centra důsledně všechna nařízení a opakovaně prokázala, že nejsou zdrojem nákazy,“ uvedl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.
Podnikatelé tak mohou pouze doufat, že nouzový stav a restrikce odvolá Poslanecká sněmovna a nová vláda. Její jmenování se ale posouvá kvůli nákaze prezidenta Miloše Zemana koronavirem. Očekávat se dají také žaloby na vydaná opatření, protože podobné restrikce v minulosti soud shodil.