Lajčákova demise

Migrační bolehlav. Šéf diplomacie Lajčák podá demisi kvůli odmítnutí paktu OSN Slováky

Lajčákova demise
Migrační bolehlav. Šéf diplomacie Lajčák podá demisi kvůli odmítnutí paktu OSN Slováky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák se po čtvrtečním odmítnutí migračního paktu OSN parlamentem rozhodl podat demisi. ČTK o tom informoval tiskový odbor slovenského ministerstva zahraničních věcí. Detaily k Lajčákově demisi úřad zveřejní po schůzce ministra s premiérem Peterem Pellegrinim a prezidentem Andrejem Kiskou, který podle ústavy přijímá demisi člena vlády. Lajčákův mluvčí Boris Gandel ČTK řekl, že termín setkání ministra s předsedou vlády či hlavou státu nebyl zatím stanoven.

Lajčák již minulý týden pohrozil rezignací v případě, že Slovensko migrační pakt odmítne. Ministra se v otázce dokumentu OSN nezastal předseda vlády Pellegrini, ani nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která Lajčáka do funkce ministra navrhla.

Mluvčí prezidenta Roman Krpelan podle medií řekl, že Kiska zatím nedostal žádnou demisi člena vlády. Podle ústavy je na rozhodnutí hlavy státu, zda demisi přijme.

Místopředseda Směru-SD a exministr vnitra Robert Kaliňák uvedl, že přijetí usnesení k migračnímu paktu slovenským parlamentem nenaplňovalo kritéria pro odchod Lajčáka z funkce.

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010. V debatě ohledně paktu OSN Lajčák odmítl tvrzení kritiků dokumentu, že je právně závazný. Tvrdil rovněž, že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Usnesení proti globálnímu paktu OSN při hlasování podpořilo 90 ze 142 přítomných poslanců slovenské sněmovny, kromě většiny koaličních zákonodárců i část opozice. Premiér Pellegrini v reakci řekl, že rozhodnutí Národní rady vítá.

Slovenská média dříve spekulovala, že v případě Lajčákovy demise projevil zájem o post šéfa slovenské diplomacie Fico, který letos v březnu rezignoval z postu premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fico zájem o funkci ministra nepotvrdil. Po hlasování sněmovny proti migračnímu paktu expremiér řekl, že chce, aby ministrem zůstal Lajčák.

Představitelé Směru-SD v uplynulých měsících opakovaně označovali Lajčáka nejlepším možným kandidátem pro přímou volbu hlavy státu, která se v zemi uskuteční v příštím roce. Sám Lajčák kandidaturu dříve odmítl s odůvodněním, že se chce věnovat diplomacii. Podle průzkumů veřejného mínění by Lajčák byl favoritem na vítězství v prezidentských volbách, ve kterých již nehodlá kandidovat úřadující prezident Kiska.

,

29. listopadu 2018