Místní příslušnost exekutorů?

„I exekutor by měl být nestranný.“ Piráti chtějí změnit exekuce

Místní příslušnost exekutorů?
„I exekutor by měl být nestranný.“ Piráti chtějí změnit exekuce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Opoziční Piráti slibují „konec kšeftům s dluhy". Exekuce, kterých je dnes v Česku zhruba 900 tisíc, by se dle nich neměly hromadit a zavést by se měla místní příslušnost exekutora podle krajů. To by dle Pirátů, kteří předložili novelu exekučního řádu, narovnalo situaci, kdy si exekutora vybírá věřitel. Návrh Pirátů vítá Exekutorská komora ČR. Zároveň ale naznačuje, že by se měl přijmout zcela nový exekuční řád.

Exekuční řád už byl novelizován padesátkrát, další změny je třeba dělat s rozmyslem, upozorňuje Exekutorská komora ČR. „Vzhledem k tomu, že exekuční řád za dobu své existence od roku 2001 doznal již celkem padesáti novel, je nutné k jakékoli další změně přistupovat z rozmyslem a koncepcí a je otázkou, zda není na čase připravit a přijmout zcela nový, moderní a jednoduchý exekuční řád, který by se zavedením místní příslušnosti počítal již od počátku své účinnosti," uvedla pro deník Echo24 Exekutorská komora ČR.

Komora návrh Pirátů na teritorialitu, tedy místní příslušnost exekutora, opatrně vítá. Návrh Pirátů totiž zatím dopodrobna neanalyzovala. „Doposud nebylo možné tento konkrétní návrh a jeho důsledky podrobněji analyzovat a zaujmout k němu konkrétní stanovisko," dodala komora. Ta dlouhodobě považuje za přínosnější řešení zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů u všech nově nařízených exekucí s tím, že stávající exekuce by byly dokončeny podle dosavadních pravidel.

Oproti tomu Piráti kromě teritoriality navrhují i slučování exekucí. „Na jednu stranu se navrhuje zavést místní příslušnost u povinných, kteří budou mít zcela novou exekuci, a na druhou stranu se nové exekuce u povinných, kteří již jsou v exekuci, mohou nakumulovat u jednoho soudního exekutora, který se v místě bydliště povinného nacházet nebude. Není tedy zřejmé, zda bude proklamovaného účelu dosaženo," dodala Exekutorská komora.

Pirátská předloha předpokládá zavedení místní příslušnosti exekutorů podle krajů. K jednotlivým případům by se exekutoři přidělovali na základě takzvaného kolečka. V současnosti si exekutora volí věřitel. „Jde o problém, protože exekutor vykonává státní moc, a není v pořádku, aby si ho jedna strana vybírala," uvedl pirátský poslanec Lukáš Kolářík. Nutnost nezávislosti exekutorů Piráti vysvětlují tím, že je exekutor vykonavatelem veřejné moci. „Nevybíráme si soudce, policisty, úředníky. I exekutor by tedy měl být nestranný," píše se na webu Pirátů k exekucím.

O návrhu novely rozhodne parlament. Nejdřív ho ale projedná vláda. K návrhu by mohla být přívětivá, protože sama do svého programového prohlášení novelizaci exekučního řádu zahrnula. Například vhodnost a proveditelnost teritoriality se v prohlášení zavázala zvážit. Pod pirátský návrh se také podepsala i poslankyně vládní ČSSD Kateřina Valachová. „Věříme, že i KSČM bude pro, neboť boj proti chudobě je z podstaty věci jedním z jejích témat," uvedl pro Echo24 Lukáš Kolařík. Kdy se bude vláda návrhem zabývat, zatím není jasné.

Exekucemi se zabývá i Ústavní soud

V minulém volebním období dolní komora zavedení takzvané teritoriality zamítla. Záležitostí se zabývá na popud skupiny senátorů i Ústavní soud. Kritici z řad poslanců v minulém volebním období říkali, že že jde jen o přerozdělení trhu mezi exekutory a že stát by takto neměl zasahovat do soukromého podnikání.

Za nadbytečnou pokládá pirátskou úpravu exekutor Lukáš Jícha ze skupiny Exekutoři pro teritorialitě. Týkala by se podle něho jen nově nařizovaných exekucí, jejichž počet klesá. Prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk označil navrhovanou změnu systému exekucí za zbytečnou. „Problémům spojeným s nadměrným zadlužováním některých českých obyvatel již dostatečně zamezily jiné úpravy přijaté v posledních letech, například zákon o spotřebitelském úvěru, snížení advokátního tarifu či změny vedoucí k humanizaci exekucí," řekl Staněk. Teritorialita by podle Staňka neúměrně omezila práva věřitelů a zároveň vedla k výraznému snížení vymahatelnosti pohledávek.

Senátoři, kteří se obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení části exekučního řádu, oproti tomu míní, že konkurenční prostředí mezi exekutory je v rozporu s ústavou i s Listinou základních práv a svobod. Poukazují na pravidlo, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci a že se každý může domáhat svého práva u nezávislého a nestranného soudu a ve stanovených případech u jiného orgánu. Zavedením místní příslušnosti by podle senátorů skončil boj exekutorů o věřitele.