Boje v Súdánu

Při kmenových střetech zemřelo 170 lidí. Jižní Súdán hlásí výjimečný stav

Boje v Súdánu
Při kmenových střetech zemřelo 170 lidí. Jižní Súdán hlásí výjimečný stav

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir vyhlásil výjimečný stav ve třech státech v centrální části země, kde si násilnosti mezi kmeny vyžádaly za poslední týden nejméně 170 mrtvých a na 200 zraněných. Do regionu byla povolána armáda, která má podle příslušného příkazu, jež prezident vydal v noci na úterý, zajistit okamžité odzbrojení soupeřících stran.

Jihosúdánské vojenské jednotky budou podle BBC působit v regionu tři měsíce. V případě, že civilisté odmítnou zbraně odevzdat, má armáda právo zasáhnout silou, stojí v prohlášení prezidenta. O nasazení vojenských jednotek požádal jeden z poslanců jihosúdánského státu Jezera Dharuai Mabor Teny.

Boje v centrální části Jižního Súdánu se odehrávají mezi soupeřícími kmeny etnické skupiny Dinka, k níž patří i Kiir. Tyto kmeny se už dříve střetly kvůli sporům o dobytek a dalším politickým či kulturním neshodám. Poslední vlna násilí si ale vyžádala šokující počet obětí.

„Násilnosti si na obou stranách už vyžádaly nejméně 170 mrtvých, vypáleno bylo 342 domů a bezmála 1800 lidí je vysídleno,“ řekl v úterý Teny agentuře Reuters.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého vzniku v roce 2011. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly.

,

12. prosince 2017