násilná repatriace

Čtyřletému chlapci a jeho matce hrozí vyhoštění do KLDR

násilná repatriace
Čtyřletému chlapci a jeho matce hrozí vyhoštění do KLDR

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Severokorejské matce a jejímu čtyřletému synovi hrozí, že budou vyhoštěni do KLDR, poté co ze země před dvěma měsíci uprchli do Číny. Na případ upozornila organizace Amnesty International, která na podporu ženy a dalších severokorejských uprchlíků sepsala petici.

24letá Lee Su-jung se svým synem uprchla z KLDR 17. října. V Číně se připojila ke skupině dalších osmi severokorejských uprchlíků, z nichž většinu tvořily ženy a dívky.

Ženě se následně podařilo navázat kontakt s manželem, který již dříve uprchl do Jižní Korey. 4. listopadu byl ale jejich telefonní hovor náhle přerušen a 12. listopadu se manžel dozvěděl, že jeho žena a syn byli zadrženi v záchytném centru Santaizi v Šen-jangu.

Dle muže má jeho žena slabé srdce a její stav vyžaduje pravidelnou lékařskou péči. Jejich syn zase trpí astmatem a v zimě mívá často problémy s dýchacími cestami. Během zadržení jim podle něj hrozí nedostatek adekvátní lékařské péče.

Čínská vláda neuznává Severokorejce, kteří přecházejí hranici do Číny bez předchozího povolení, za uprchlíky, nýbrž za protizákonné ekonomické migranty, a pokud jsou chyceni, obvykle jsou násilně vraceni zpět do Severní Koreje.

Násilně repatriovaní Severokorejci jsou poté často bezdůvodně uvězněni a vystaveni nuceným pracím, mučení a jinému špatnému zacházení, nebo bývají dokonce popraveni.

Podle organizace Human Rights Watch již Čína násilím navrátila nejméně 37 Severokorejců z odhadovaných 92 zadržených od července 2016.

red

5. prosince 2017