Energie pro školy a nemocnice. Stanjura vybral Prisko jako státního obchodníka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stát požádal o licenci na obchodování s elektřinou a plynem pro společnost Prisko, jejímž je vlastníkem. Úkolem firmy bude nakoupit za zvýhodněnou cenu proud pro veřejnou sféru, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) webu Hospodářských novin. Prisko ale nebude finálním státním obchodníkem, pouze vykryje čas potřebný na vytvoření nové firmy, uvedl ministr. Dříve se hovořilo o tom, že by se státním obchodníkem mohl stát polostátní ČEZ.
Stanjurův úřad se rozhodl využít Prisko jako obchodníka s energiemi proto, že je to rychlejší než vznik nové firmy či agentury, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. I ta si má pak zažádat o licenci pro obchodování s energiemi. Stát tak bude mít výhledově zřejmě dva obchodníky s energiemi, uvedl server.
O zřízení státního obchodníka, který by adresně nakupoval krajům nebo jiným subjektům energie, se už hovoří několik týdnů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela předčím řekl, že o licenci obchodníka s energiemi by mohl požádat například subjekt, který je už nyní ve stoprocentním vlastnictví státu. Je to podle něj jedna z možných cest. Vstup na trh s energiemi je podle něj poměrně jednoduchý, složitější je nyní energii nakoupit. Ujistil, že veřejné instituce budou mít od Nového roku zajištěný dostatek energií.
Zřízení státního obchodníka s energiemi je podle Síkely nejrychlejší cestou, jak pomoci například krajům, obcím nebo nemocnicím. Státní obchodník by měl podle něj energii obstarat a bez dalších marží ji převést například samosprávám. Pokud by se energie nakupovala za vysoké ceny, poskytl by ji stát dále se slevou, aby byly energie dostupné. Do budoucna je podle něj možné, že stát využije státního obchodníka i za jiným účelem, než je jednorázový nákup energií pro veřejný sektor.
„Ubezpečuji všechny, že jak školy, tak školky, nemocnice a kraje budou mít tu energii na příští rok zabezpečenou za přijatelné ceny,“ řekl Síkela. Nyní jedná o tom, zda bude mít státní obchodník podobu organizační jednotky státu, nebo samostatné právnické osoby. Obě řešení mají podle něj výhody i nevýhody. Rozhodnout o konečné podobě by se mělo podle Síkely brzy.
Podle Síkely bude nutná kvůli zřízení státního obchodníka s energiemi změna zákona, která se už připravuje. „Důležité je, že budeme mít obchodníka, ten nakoupí energie a poskytne je za přijatelné ceny veřejnému sektoru,“ uvedl Síkela.