Koupání na vlastní nebezpečí? Cedule na stromě moc velkou právní váhu nemá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policie prověřuje okolnosti toho, kdo může za utonutí dvou sedmiletých chlapců v jezeře Lhota u Prahy. Podle svědků personál areálu otálel s pomocí vietnamským rodičům, kteří děti hledali. Zaměstnanci areálu Lhota ale odmítají jakákoliv pochybení, dle svých slov udělali pro záchranu dětí maximum. Právník a odborník na civilní právo Filip Melzer se domnívá, že prokázání zodpovědnosti za utonutí chlapců bude zde mimořádně obtížné.
Ředitel koupaliště Robert Nedvěd řekl, že před areálem stojí cedulka s nápisem „Koupání na vlastní nebezpečí“, tudíž v areálu nemusí být plavčík. Jeho nepřítomnost při hledání nezvěstných dětí byla jedna z hlavních terčů kritiky návštěvníků jezera Lhota. Podle Filipa Melzera nemá samotná cedulka z hlediska práva příliš velkou váhu.
„Pokud existuje nějaká legislativa nebo zákonná pravidla, jak mají koupaliště vypadat, asi těžko by je někdo mohl vyloučit pouhou cedulkou. Aby tam byla civilní odpovědnost, muselo by se prokázat, že provozovatelé udělali něco špatně. Zadruhé se musíme podívat na scénář, že kdyby konali korektně – tedy kdyby k pochybení nedošlo, zda by dokázali ty děti zachránit,“ řekl Melzer redakci Echo24. V kontextu obecného civilního práva cedulka akorát upozorňuje na možné nebezpečí a vyzývá k obezřetnosti. Pakliže koupaliště – třeba i přírodní – má povinnost zajistit pro provoz plavčíka, neznamená cedulka vůbec nic.
„Jestliže porušili povinnost mít plavčíka na místě, tak pak už to bude záviset na kauzalitě – jestli by si těch dětí všiml, když vlezly do vody nebo zmizely pod hladinou, jestli by měl čas zareagovat,“ přibližuje problematiku Melzer. „Tady bude mimořádně obtížná důkazní situace v tom, že se musí zjistit, kdy ty děti zemřely. Kdyby ti chlapci byli už utonulí v době, kdy ostatní začali hledat, tak ani sebehorší pochybení personálu by na výsledek nemělo žádný vliv,“ dodává.
Velmi důležité bude také zjistit, jak vůbec probíhalo nahlášení nezvěstných dětí, především jestli matky zmínily, že se děti mohou nacházet ve vodě. „Pokud jen řekly, že se jim děti ztratily v areálu, tak se nejednalo o bezprostřední ohrožení života. Jestliže už v tu dobu panovalo podezření, že by se chlapci mohli nacházet ve vodě, tam už je riziko nebezpečí okamžitě mnohonásobně větší,“ řekl redakci Echo24.
Svou roli mohla sehrát jazyková bariéra i lhostejnost. „Třebaže zaměstnanci nerozuměli matkám, protože mluvily vietnamsky, těžko jim to vytýkat. Pokud se ale zásadní informaci nedozvěděli proto, že se s nimi nechtěli bavit, tak je to samozřejmě velký průšvih. Jestliže se chovali neurvale nebo rasisticky, tak je to samozřejmě zavrženíhodné, avšak pokud dělali všechno proto, aby děti našli, nemohou odpovídat za jejich smrt,“ uzavřel Melzer.
Dělali jsme, co jsme mohli, brání se personál
Zaměstnanci jakékoliv pochybení na své straně odmítají. „Okamžitě jsme volali policii, záchranku a hasiče, pracovníci a brigádníci také děti hledali, všichni jsme hledali kolem jezera,” řekla Novinkám.cz zaměstnankyně kanceláře Lenka Hamoňová. Před vstupem do areálu přírodního koupaliště stojí cedulka s nápisem, že je koupání na vlastní nebezpečí. Areál je oplocený, vstoupit je do něj možné po zaplacení poplatku 80 korun za dospělou osobu.
Po chlapcích pátrali potápěči i psovodi, nebylo jasné, zda jsou děti ve vodě, nebo na břehu. Ředitel koupaliště Robert Nedvěd webu iRozhlas řekl, že matky dětí personálu neukázaly, kde byly děti naposledy a že mohly být ve vodě. Proto prohledávali jen okolí a do vody se nedívali.
„Dostali jsme informaci, že se děti ztratily, ne že jsou ve vodě. Matky neukazovaly na vodu, ale myslely si, že děti jsou někde v okolí,“ řekl na webu ředitel areálu iRozhlasu. „Děti se tu ztrácejí tak jednou týdně. Většinou, když se mamince ztratí dítě, do deseti minut se najde. Občas se tu zaběhnou. Je nám divné, že tu byla vietnamská komunita. Bylo jich tu víc a dvě matky si nedokázaly uhlídat děti,“ dodal.
Společnost Jezero Lhota s.r.o se sídlem v nedaleké obci Lhota odmítla redakci Echo24.cz poskytnout jakýkoliv další komentář k případu.
Pátrání trvalo hodinu, děti našli utonulé
Po chlapcích pátrali potápěči i psovodi, nebylo jasné, zda jsou děti ve vodě, nebo na břehu. K pátrání se připojil i vrtulník s termovizí, který byl následně odvolán. Podle policejní mluvčí Lucie Novákové trvala samotná pátrací akce zhruba hodinu. „Příčiny a okolnosti události jsou v šetření,“ řekla Nováková.
„U utonulých byla nařízena soudní pitva. Zjišťujeme také, zda nedošlo k porušení nějakých bezpečnostních předpisů nebo protiprávnímu jednání či zda na smrti dětí nenese zavinění nějaká jiná třetí osoba,“ upřesnila v pátek pro redakci Echo24.cz mluvčí mělnické policie Markéta Johnová.
U jezera Lhota museli záchranáři zasahovat také zhruba před rokem, počátkem července se tam topila žena. Ženu se podařilo z vody vytáhnout po několika minutách od nahlášení, podařilo se ji oživit. Žena byla následně převezena do mělnické nemocnice.
Loni se v celém Česku podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) utopilo 181 lidí, bylo mezi nimi i několik dětí. Loni v červenci například utonula dvouletá holčička v rybníku na Orlickoústecku. Několik dní před tím utonula šestiletá dívka na Orlické přehradě na Příbramsku. Podobná tragédie se stala i 8. července na Slapech, kde se také utopilo dítě.