Chaos na hranicích. Slovensko nečekaně uzavřelo několik přechodů, na silnici leží zátarasy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovensko znenadání uzavřelo některé přechody na česko-slovenské hranici. Na silnicích leží zátarasy, nedá se projet a turistům nepomůže ani systém covid pasů, do nichž se vkládaly nemalé naděje. Stalo se tak navíc zcela nečekaně ještě předtím, než měli sousedé přistoupit k avizovanému zpřísnění. Od pátku bude totiž Slovensko až na výjimky vyžadovat při vstupu do země karanténu u lidí neočkovaných proti covidu-19.
Uzavření přechodu Strání/Moravské Lieskové považuje starosta Strání Antonín Popelka (Nestraníci) za nepovedený vtip. Průjezd znemožňují betonové zátarasy, slovenská policie podle starosty pouští pouze lidi, kteří mají nemovitosti ve dvou uličkách kopírujících státní hranici. Jinak zůstává hraniční přechod neprůjezdný, řekl ve středu ráno Popelka.
Z centra Strání do středu Moravského Lieskového je to zhruba 12 kilometrů. Nejbližší otevřený hraniční přechod je nyní Starý Hrozenkov / Drietoma, přes který je cesta mezi oběma obcemi dlouhá 65 kilometrů.
Rozhodnutí slovenské vlády o uzavření některých hraničních přechodů v souvislosti s rizikem šíření koronaviru komplikuje podle starosty jen ve Strání, Moravském Lieskovém a okolí život stovkám lidí. „Je to silnice první třídy, ne nějaká lesní cesta. Nikdy v historii nebyla uzavřená. Zástavba na hranicích není přerušená, Moravské Lieskové navazuje na Strání. Omezuje to lidi, aby se dostali do svých domů a do práce. Hromada lidí z Moravského Lieskového dělá v našich firmách, to samé od nás jezdí na Slovensko do Nového Mesta (nad Váhom). Ať byla situace, jaká byla, vždycky se do práce dostali. Já tomu říkám silvestrovský vtip, ale bohužel není 31. prosince,“ uvedl Popelka.
Spolu se starostou Moravského Lieskového v úterý jednal o režimu na hranicích se zástupci slovenské policie. Pokud by totiž zůstala hranice neprodyšně uzavřena betonovými zátarasy, někteří lidé by se nedostali domů. „Přímo na hranici jsou dvě uličky. Když dají zátarasy na českou stranu, nedostali by se do domů Češi, když je dají zpět na slovenskou, tak zamezí Slovákům příjezd. Takže je to patová situace,“ řekl starosta. Nyní jsou ale podle něj zátarasy na slovenské straně postavené tak, aby mezi nimi mohlo projet auto. „Kontroluje to slovenská policie,“ řekl Popelka.
Uzavření hraničního přechodu ho rozzlobilo. „Lidé mi volají každých pět minut, jestli je to průjezdné, nebo není. My jsme opravdu dopředu nic nevěděli. Nevěděl jsem to ani já, ani starosta z Moravského Lieskového. Nikdo nás neinformoval a tady se dějí takové věci, které zasahují samosprávu a ovlivňují život mnoha lidí. Je to smutné, zvlášť v dnešní době,“ doplnil Popelka.
Od pondělí slovenská policie v souvislosti s dřívějším rozhodnutím vlády začala na vybraných hraničních přechodech kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země, případně zda splňují podmínky pro výjimky z karantény. Menší hraniční přechody Slovensko uzavřelo.
Na frekventovaném hraničním přechodu v Lanžhotě na Břeclavsku podle policie zatím nebyly žádné komplikace. „Nevím o tom, že by se na místě tvořily kolony,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek. V Moravskoslezském kraji jsou otevřené všechny hraniční přechody kromě přechodu Šance v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. „Provoz je všude bez komplikací,“ řekla ráno ČTK policejní mluvčí Karolína Bělunková.
Zatímco dříve turistům při cestách na Slovensko z Česka a z dalších asi čtyř desítek zemí stačilo potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, od pátku se karanténě vyhnou cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19. Výjimka z karantény bude platit pro některé profese či pro tranzit cestujících přes Slovensko.