Dva tisíce migrantů útočí na španělskou enklávu Melillu. Pět z nich bylo umačkáno k smrti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na 2000 afrických migrantů vyzbrojených holemi se dnes brutálním a organizovaným způsobem pokusilo dostat z marockého území do španělské enklávy Melilla. Překonat dvojitou bariéru a šestimetrový plot se podařilo asi 130 z nich, navzdory rozsáhlé přítomnosti španělské i marocké policie. Marocké ministerstvo vnitra uvedlo, že nejméně pět migrantů na hranicích zemřelo, byli ušlapáni, spadli nebo se udusili. Podle deníku El País utrpělo zranění přinejmenším dalších 76 migrantů a 140 marockých policistů.
Zdá se, že se vše stalo náhle a bez zvláštních varovných příznaků. Obyvatelé Melilly si mezi čtvrtkem a pátkem všimli přítomnosti různých skupin lidí podél hranic. Migranti se shromáždili u hranic španělské enklávy brzy ráno. Muži ve skupinách využívali cestu přes střechu kontrolního stanoviště, odkud přestřihávali drátěný plot kleštěmi a pokračovali dál, uvedla agentura Reuters.
5 imigrantes são esmagados até a morte em um buraco do lado marroquino ao tentar pular a cerca de Melilla além de 5 membros do dispositivo de segurança marroquino.
Des centaines de migrants subsahariens parfaitement organisés et très violents escaladent la frontière de Melilla et entrent de force sur le territoire européen https://t.co/9LOmUQQwj3
— Yann Dufaubourg🇫🇷 (@Diderot12) June 24, 2022
45 subsaarianos foram esmagados até a morte nesta sexta-feira depois de participar de um salto maciço para a pic.twitter.com/Xe6ZwN5Nem— raziel bolsonaro ... (@osanto26) June 24, 2022
Na záběrech ze sociálních sítí je vidět radost migrantů, kterým se povedlo dostat na území Španělska. Podle zveřejněných videí jde o samé mladé muže. Zastoupení španělské vlády v Melille označilo tento ilegální přechod hranice za "perfektně organizovaný a násilný".
🔴Más de trescientos inmigrantes subsaharianos intentan saltar la valla de Melilla por la zona de Barrio Chino, al menos un centenar lo han conseguido.
— Cadena SER Melilla (@LaSer_Melilla) June 24, 2022
📹Vídeos que nos facilitan los oyentes de la radio. pic.twitter.com/N0WJML2Gqi
Kvůli obrovské tlačenici u hraniční bariéry zemřelo nejméně pět migrantů, podle listu El País byli ušlapáni nebo se udusili, popřípadě zahynuli kvůli pádu z výšky. Migrantů, kteří se dostali na španělské území, se ujali tamní úředníci. Běženci teď budou čekat na vyřízení případných žádostí o azyl. Většina z těch, kterým se podařilo na španělské území dostat, pochází ze Súdánu.
#Spain🇪🇸- Around 400 migrants illegally attempted to scale the border fence at the Spanish North African enclave city of #Melilla, several injured while an access door also said to be destroyed, Spanish Civil Guard and National Police deployedpic.twitter.com/GpJBw8P25v
— CyclistAnons (@CyclistAnons) June 24, 2022
Už ve čtvrtek se snažily stovky migrantů z území Maroka přiblížit k hraničnímu plotu s Melillou, v přechodu jim ale zabránila marocká policie.
odobné hromadné pokusy migrantů dostat se do Melilly nejsou neobvyklé a v minulosti se takto snažilo bariéru překonat najednou i více než 1000 lidí. To se naposledy stalo letos v březnu, kdy se do Melilly za dva dny pokusilo dostat na 3700 Afričanů, z toho asi 850 úspěšně.
Dnešní incident je prvním úspěšným migračním pokusem v Melille od urovnání diplomatických vztahů mezi Madridem a Rabatem. Jejich vztahy se vyostřily loni na jaře kvůli tomu, že španělská vláda umožnila léčení separatistického lídra ze Západní Sahary Ibráhíma Ghálího. Ten byl loni v dubnu přijat do nemocnice ve španělském Logroňu s covidem-19 pod falešnou identitou. Španělská vláda později hájila tento krok tím, že hospitalizaci brala jako humanitární gesto.
Důsledkem vyostřených španělsko-marockých vztahů byla i bezprecedentní migrační vlna do Ceuty, druhé španělské enklávy v Africe sousedící s Marokem. Do města, v němž na necelých 19 kilometrech čtverečních žije asi 84.000 obyvatel, loni v květnu během dvou dnů přeplavalo podél pobřeží na 10.000 Maročanů. Podařilo se jim to díky tomu, že jim v tom marocká pohraniční stráž nebránila.
Letos v březnu španělský premiér Pedro Sánchez vztahy urovnal krokem, za nějž si od opozice i druhé strany vládní koalice vysloužil kritiku. V dopise marockému králi Muhammadovi VI. podpořil jako možné řešení konfliktu Maroka s povstalci ze Západní Sahary její autonomii pod marockou správou. Madrid přitom dosud v otázce této někdejší španělské kolonie ovládané z větší části Marokem podporoval referendum o sebeurčení, které předpokládá i rezoluce OSN z roku 1991. V reakci na tento obrat Madridu se naopak zhoršily vztahy Španělska s Alžírskem - africká země stojí na straně povstalců ze Západní Sahary.
V alžírském Tindúfu je exilové hlavní město Saharské arabské demokratické republiky (SADR), kterou v roce 1976 vyhlásila povstalecká fronta Polisario vedená Ghálím. SADR je od roku 1982 členem Africké unie (AU), avšak OSN ani EU ji neuznávají.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.