Kdo bude pravou rukou ministra. Jako náměstci nastupují Vrbík, Plaga, Lanč i neúspěšní Piráti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Většina nových ministrů už si přivedla na úřady své lidi. Jde o politické náměstky, kteří jsou často pravou rukou ministrů. V případě vlády Petra Fialy většinou nejde o žádné nováčky, v řadách politických náměstků najdeme i známé matadory, kteří se v politických kruzích pohybují dlouhá léta. Fialova vláda je však co do počtu náměstků o poznání početnější něž ta předcházející. Skoro na všech ministerstvech už sedí dva političtí náměstci, tedy jejich maximální možný počet.
Kromě toho, že ve vládě narostl absolutní počet náměstků, objevují se mezi nimi i známé tváře. Třeba ministr dopravy Martin Kupka, dříve starosta středočeských Líbeznic, na úřad přišel spolu s Tomášem Vrbíkem (oba ODS), exposlancem a někdejším poradcem premiéra Petra Nečase. Vrbík už v minulosti působil na ministerstvu vnitra nebo životního prostředí a v poslední době zastával funkci tajemníka Hospodářské komory. V různých veřejných nebo volených funkcích se objevuje už bezmála dvě desetiletí. Druhým politickým náměstkem bude na dopravě starosta Všerub Václav Bernard (STAN).
Na ministerstvo zemědělství zase přichází jako náměstek spolu s lidoveckým ministrem Zdeňkem Nekulou nominant za TOP 09 Radek Lanč. Resort zemědělství je zajímavý tím, že na něm přibylo se změnou ministra nejvíc náměstků, z původních sedmi je teď deset. Lanč dříve pracoval v městských firmách zabývajících se úpravou vod a jednu dobu také jako poradce starosty Prahy 5, jemuž radil s ekologií. Již delší dobu je spojen s pražskou TOP 09, v devadesátých letech ale působil i ve vedení Strany zelených. Druhým Nekulovým náměstkem bude pirátský exploslanec Radek Holomčík, který na podzim už mandát neobhájil.
Holomčík nicméně není jediným Pirátem, který neobhájil poslanecký mandát, a který našel útočiště jako náměstek ministra. Podobně skončil po volbách i bývalý poslanec Ondřej Profant, kterého se ujal jeho stranický šéf a nově ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, nebo nový politický náměstek ministra průmyslu Petr Třešňák a náměstek ministra vnitra Lukáš Kolařík.
Jednou z nejznámějších tváří bude jakožto náměstek ministra školství Petra Gazdíka (STAN) jeho předchůdce, exministr Robert Plaga (za ANO). Gazdík práci Plagy jako ministra ocenil už před vlastním uvedením do úřadu a krátce po volbách prohlásil, že by si spolupráci dokázal představit.
Náměstci ministrů se dělí na odborné (náměstci pro řízení sekcí) a politické, které může mít člen vlády nanejvýše dva. Ty druhé může ministr takřka kdykoli odvolat a většina jich také odešla spolu s vládou Andreje Babiše. Odborní náměstci však spadají pod zákon o státní službě a jsou chráněni tzv. systemizací, kterou je možné schválit na další období vždy jen do konce roku. Zákon má od roku 2015 zamezit, aby tito zaměstnanci byli propouštěni v návaznosti na politické změny. Náměstci pobírají měsíční plat přesahující často 100 tisíc korun. Ale mají i další benefity, k dispozici mají třeba asistenta nebo služební vůz.
Fialova vláda těsně stihla schválit svou vlastní systemizaci krátce před koncem roku, jak stanovuje zákon. Do většího škrtání služebních míst na ministerstvech, na kterých sedí lidé dosazeni během posledních dvou vlád, se ale nepustila. A tak převzala většinu odborných náměstků po staré vládě. Naopak na Úřadu vlády přibylo celkem 74 služebních a pracovních míst, které tvoří krom nových náměstků povětšinou aparát kolem nových ministrů bez portfeje. Celkem má jít o 55 úředníků. Jejich platy vyjdou státní rozpočet na asi 43 milionů korun.