PRYMULA NA FOTBALE

Prymula: „Chtěl jsem se někam podívat, rok jsem nikde nebyl... Chci z toho zmizet“

PRYMULA NA FOTBALE
Prymula: „Chtěl jsem se někam podívat, rok jsem nikde nebyl... Chci z toho zmizet“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Exporadce premiéra Andreje Babiše (ANO) Roman Prymula si stojí za svým výrokem „zdá se, že já smím být pouze doma“, kterým komentoval svoji účast na VIP tribuně při fotbalovém zápasu v pražském Edenu. V Otázkách Václava Moravce v České televizi Prymula řekl, že se za svá slova omlouvat nehodlá, ale vyvodil prý k celé kauzy důsledky a odchází ze všech veřejných funkcí. „Chtěl jsem se někam podívat, když jsem uplynulý rok nebyl nikde,“ zopakoval v neděli svoje stanovisko.

Prymula svoji přítomnost na zápase obhajoval tím, že se dlouhodobě snaží prosazovat cestu, která by přes pečlivé testování vedla k otevření sportovních a kulturních akcí. „Buď budeme v režimu testování, nebo striktních opatření, které tady jsou. Mým cílem bylo prosazovat odborné názory a ne být v politice. Stal jsem se pro obě strany symbolem a nechci, aby byla společnost polarizovaná. Proto jsem se rozhodl odejít,“ řekl Prymula.

„Já si nemyslím, že bychom cokoli porušili, že bychom byli příčinou jakéhokoli šíření této nemoci,“ řekl s odkazem na to, že předtím absolvoval PCR test a měl respirátor. Připustil, že jeho návštěva byla špatně načasována a eticky ji považuje za spornou. Se svojí rezignací prý přišel k premiérovi sám Prymula.

Chci z toho zmizet

Značnou pozornost vzbudila jeho slova, kterými účast na fotbal bezprostředně komentoval: „Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma.“

V neděli v ČT k tomu dodal: „Zdravotníci jsou na tom podobně, mnoho jich dovolenou nemělo, já jsem nebyl vůbec nikde. Za tato slova se nechci omlouvat, vyvodil jsem důsledky. Na rozdíl od jiných jsem odešel.“

Epidemie je podle Prymuly zpolitizovaná. Politici se nejsou schopni domluvit. „Chci z toho zmizet a myslím si, že by se ta situace mohla uklidnit,“ sdělil bývalý ministr.

Lockdown měl dle Prymulových slov přijít dřív. „V tuto chvíli už je velmi složité představit jakékoliv další opatření z důvodu jejich akceptace. Musí se však řešit kapacita ve zdravotnických zařízeních. Možných cest řešení není mnoho. Pokud by tady mělo být dramatické omezení pohybu, muselo by vše být kompenzováno finančně,“ řekl Roman Prymula.

Prymula si nemyslí, že by ve svých funkcích v souvislosti s pandemií udělal „mnoho odborných“ chyb. Zpátky by vzal svá slova o návratu dětí do škol, když na podzim sliboval brzké znovuotevření škol, což se ale kvůli epidemické situaci nestalo. „Byla to moje zásadní chyba, za kterou bych se chtěl omluvit, kromě té vyšehradské,“ dodal.

Roman Prymula, který ve čtvrtek ráno mluvil o tom, že by bylo potřeba zavést na tři týdny tvrdý lockdown, ještě ten stejný den večer šel do VIP sekce na fotbalové utkání Slavie. Premiér Andrej Babiš s ním kvůli tomu ukončil spolupráci. Podle Slavie klub žádná opatření neporušil, ale velkou chybou bylo, že si neuvědomili potřebnou solidaritu v době pandemie. „

Psali jsme o tom zde.

 

, jik

21. února 2021