Americká imigrační politika

Obama rozděloval rodiny stejně jako Trump, tvrdili prezidentovi podporovatelé

Americká imigrační politika
Obama rozděloval rodiny stejně jako Trump, tvrdili prezidentovi podporovatelé

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Situací migrantů na americko-mexických hranicích se zabývají američtí politici napříč politickým spektrem. Terčem kritiky je především prezident Donald Trump, na základě jehož rozhodnutí, platného od letošního května, skončilo v detenčních centrech přes 2300 dětí. Na sociálních sítích se v souvislosti s krizí objevily fotografie z roku 2014, zobrazující větší množství samotných dětí v integračních centrech na hranicích s Mexikem. Trumpovi příznivci proto nyní upozorňují na to, že stejnou politiku aktivně prováděl i jeho předchůdce Barack Obama. Jeho tehdejší zaměstnanci prezidenta brání, mělo jít o děti, které přicestovaly bez rodičů.

Kritika současné praxe, kdy jsou rodiny imigrantů po příchodu do USA rozděleny, vyústila ve středeční rozhodnutí prezidenta Trumpa zmírnit nastavené podmínky. Podpisem dekretu zrušil stávající opatření, nařizující rodiny bez platných dokladů rozdělovat. V reakci na záběry, zveřejněné v médiích a na sociálních sítích, se v USA vzedmula také vlna solidarity. V největší sbírce mezi sebou vybrali téměř 16 milionů dolarů na pomoc rodinám, o tématu jsme informovali zde.

Jednou ze skupin, která Trumpovo dosavadní jednání hlasitě kritizovala, je i Demokratická strana bývalého prezidenta Obamy. Nyní se však na sociálních sítích objevily záběry detenčních center z roku 2014, tedy z období vlády Trumpova předchůdce. Na videu, které lidé sdílí na sociálních sítích, jsou mimo jiné fotografie, zachycujících děti spící ve velkých halách imigračních center a záběry z protestů proti Obamově údajné politice rozdělování rodin.

Fotografie, které byly pořízeny v amerických městech Bronswille a Nogales, která se nacházejí na jihu země poblíž hranic s Mexikem, sdíleli na sociálních sítích mimo jiné i členové Obamova týmu. Jak napsal server Politico, Obamovi kolegové včetně Jona Favreau, který byl v Obamově týmu odpovědný za psaní projevů, sdíleli fotografie omylem. Domnívali se totiž, že jde o aktuální fotografie. „Tohle se děje právě teď, a jedinou debatou, kterou má smysl vést, je to, jak donutíme naši vládu, aby tyto děti co nejrychleji vrátila zpátky k jejich rodinám,“ napsal Favreau.

Po zjištění, že fotografie nepocházejí z června 2018, ale jsou o čtyři roky starší, Favreau i další demokraté fotografie smazali. Jejich pravost potvrdili, odmítají však, že by situace byla se současnou krizí srovnatelná. Favreau na twitteru odmítl, že by rodiny byly za prezidenta Obamy rozdělovány. Děti, které jsou zachyceny na fotografiích, se podle něj u hranic pohybovaly bez rodičů.

„V roce 2014 se vláda potýkala s vlnou nezletilých imigrantů bez doprovodu, kteří se objevili na hranicích. To je důvod, proč vláda děti umístila do integračních center. Snažili jsme se je co nejrychleji a nejcitlivěji spojit s jejich rodiči, z nichž většina již ve Spojených státech byla,“ napsal Jon Favreau.

S téměř totožným vysvětlením situace přišla bývalá šéfka vnitrostárních záležitostí z Bílého domu Cecilia Muñoz. „V roce 2014 jsme zaznamenali enormní počet dětí, které překročily hranici USA bez doprovodu. Neměli jsme dostatek vhodných prostor, proto děti dočasně skončily v uzamčených prostorech, které nejsou pro děti vhodné,“ uvedla. Je velký rozdíl mezi otřesnými centry, kde jsou děti v současnosti separovány od svých rodičů, a HHS systému, který byl určen pro samotné děti. Je opravdu důležité je nezaměňovat,“ dodala na twitteru.

Sám Barack Obama se k aktuálním problémům s imigrací vyjádřil ve středu. Na sociální síti napsal, že situaci je nezbytné řešit citlivě a rozdělování rodin odmítl. Připomněl, že téměř všichni Američané mají předky, kteří do země imigrovali. „Když vidíte ty rozdělené rodiny, musíte si pokládat velmi jednoduchou otázku: Jsme národ, který schvaluje krutost vytržení dětí z náruče jejich rodičů? Nebo jsme národ, který vnímá, jak důležitou hodnotou rodina je, a chrání ji?“ napsal Obama v souvislosti s aktuálními problémy.

 

, pk