V Africe hrozí ztracená generace mladých venkovanů. Zamíří miliony z nich do zahraničí?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Milionům mladých Afričanů žijících na venkově hrozí, že se stanou ztracenou generací, varoval Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD). Pokud nebudou mezinárodní dárci a vlády investovat do místní infrastruktury, zemědělství a potravinářského průmyslu, budou miliony místních hledat obživu jinde, nejdříve ve městech a následně v zahraničí, uvádí fond.
"Velmi se obáváme toho, že (v subsaharské Africe) vytvoříme ztracenou generaci mladých lidí. Počet lidí žijících na venkově se tady má do roku 2050 zvýšit o 70 procent - z dnešních 105 milionů na 174 milionů," řekl agentuře AFP viceprezident IFAD Paul Winters. IFAD je jednou z agentur OSN.
Ačkoliv se téměř všude na světě počet mladých lidí na venkově začal snižovat, v Africe se podle něj naopak dlouhodobě zvyšuje.
"Víme, že ti, kteří nenajdou uplatnění v místě bydliště, tak odejdou," pokračoval Winters. Podle jeho názoru by měli ministři zemědělství a financí členských států IFAD investovat na kontinentě do potravinářství, infrastruktury a rozvoje trhů.
"Neočekáváme, že by se ze všech stali zemědělci, ale zemědělství by mohlo být opravdovým hnacím motorem venkovské ekonomiky," dodal Winters.
IFAD tak místní vzdělává a nabízí jim podporu jejich projektů, ať už jde o způsob distribuce zeleniny v bio kvalitě nebo o sledování míry vláhy na polích pomocí bezpilotních strojů.
Například v Ugandě organizace investuje do výstavby menších silnic, díky kterým mohou zemědělci dovést svou sklizeň na trhy do větších měst.
"Způsob, kterým na (tuto situaci) odpovíme, vytvoří bud začarovaný kruh chudoby, nebo z něj naopak vyvede lidi ven," uzavřel Winters.
Světová populace by měla do roku 2050 vzrůst o dvě miliardy na 9,7 miliardy lidí, uvedla ve své nejnovější zprávě OSN. Do roku 2100 by mohlo na naší planetě žít až 11 miliard lidí.