Manafort, který vedl Trumpovi volební tým, dostal skoro čtyři roky vězení za finanční podvody
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort byl odsouzen ke 47 měsícům vězení za daňové a bankovní podvody. Oznámily to v pátek tiskové agentury.
Prokuratura navrhovala trest mezi 19 až 24 lety vězení, ale jen málo pozorovatelů podle agentury AP očekávalo, že by u soudu v americkém státu Virginie dostal tak dlouhý trest. Federální soudce také nařídil Manafortovi zaplatit pokutu ve výši 50.000 dolarů (asi 1,1 milionu Kč) a vrátil částku více než 24 milionů dolarů (asi 549 milionů Kč), poznamenala agentura Reuters.
Soudce Thomas Selby Ellis potrestal někdejšího politického stratéga republikánů za několik daňových úniků a podvodů při sjednávání bankovních půjček. Tyto trestné činy odhalil zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller při rozkrývání údajné předvolební spolupráce Trumpova týmu s Ruskem.
Nejviditelnějším Manafortovým prohřeškem z této série bylo zamlčení více než 16 milionů dolarů (360 milionů korun), které dostal za politické konzultace na Ukrajině. Peníze, které ukryl před zdaněním, dostal za rady bývalému proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.
Porota shledala Manaforta vinným loni v srpnu. Devětašedesátiletému politickému lobbistovi hrozí další, až desetiletý trest ve druhé kauze, v níž padne rozsudek příští týden.
Manafort byl dovezen do soudní síně na kolečkovém křesle, které používá již od podzimu, neboť má podle svého právníka zdravotní problémy kvůli podmínkám ve věznici. Měl také zjevně šedivější vlasy než před několika měsíci.
Sám Manafort před vynesením verdiktu žádal soudce o shovívavost a poděkoval mu za spravedlivý proces. Nevyjádřil podle Reuters lítost nad svým činy, ale hovořil o tom, jak tíživě celá kauza dopadá na něj a jeho rodinu: jeho život se profesně a finančně ocitl v troskách a je slabé slovo tvrdit, že byl ponížen a zostuzen.
Soudce Ellis zdůraznil, že Manafortovy skutky přímo nesouvisejí s volební kampaní z roku 2016, kterou pro Trumpa vedl, ani s údajným ruským ovlivňováním amerických prezidentských voleb. Trest mezi 19 až 24 lety ve vězení shledal soudce Ellis přehnaným, vytvořil by podle něj „neospravedlnitelné rozdíly“ oproti jiným případům.
Uložený trest je¨dokonce nižší, než navrhovala obhajoba, která žádala soudce o potrestání Manaforta 51 až 63 měsíci ve vězení. Někteří právní znalci již vyjádřili překvapení nad touto shovívavostí. „Je to obrovská porážka pro zvláštního vyšetřovatele,“ usoudil bývalý federální prokurátor David Weinstein.
Reuters připomněl, že soudce Ellis během procesu čelil kritice za poznámky, pokládané za zaujaté proti obžalobě. Kupříkladu opakovaně přerušoval prokurátory, aby nepoužívali výraz „oligarcha“ při popisu Manafortových partnerů, protože to zní „opovrženíhodně“. „Není zločin mít hodně peněz a rozmařile je utrácet,“ namítal proti snaze ukázat porotcům snímky Manafortových luxusních předmětů.
Od trestu se má Manafortovi podle soudce odečíst čas, který již strávil ve vězení, kde je od loňského června.
Manafort je pouze jedním ze 34 lidí a tří podniků, pohnaných Muellerem k soudu. Několik dalších, včetně bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna či bývalého Trumpova právníka Michaela Cohena, již bylo shledáno vinnými.
Trump, který popírá tajné dohody s Rusy a odmítá Muellerovo vyšetřování jako politický „hon na čarodějnice“, loni v listopadu nevyloučil, že udělí Manafortovi milost.