Američani se stáhli z Rakky, Kobání i Aleppa. Přesouvají se do západního Iráku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Američtí vojáci, kteří se stáhnou ze Sýrie, odejdou do západního Iráku. Podle agentury AP to prohlásil šéf Pentagonu Mark Esper. Stahování ze Sýrie má být dokončeno v průběhu dnů až týdnů. Několik stovek amerických vojáků prý již Sýrii opustilo. Podle zprávy agentury AFP Američané odjeli ze základny v provincii Halab (Aleppo).
Reportéři francouzské agentury viděli 70 obrněných automobilů s americkými vlajkami a doprovázenými vrtulníky projíždět městem Tall Tamir. Vyklidili základnu v Sarrinu, který leží východně od řeky Eufrat, poblíž města Kobani. Konvoj směřoval na východ, do provincie Hasaká.
Šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) Ramí Abdar Rahmán řekl, že základna Sarrin byla největší, na jaké Američané v Sýrii působili. Jde podle něj o čtvrtou část kontingentu, který Spojené státy stahují. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.
Američané už nejsou na svých původních postech v Manbidži ani v Kobani. Podle Rahmána tak už není ani jediný americký voják v provincii Rakka a na severovýchodě Halabu. Na svých postech jsou stále Američané v Dajr az-Zauru a Hasace.
Bílý dům počátkem tohoto měsíce překvapivě oznámil stažení téměř celé tisícovky amerických vojáků, kteří dosud působili po boku kurdských bojovníků na severovýchodě Sýrie. Nařízení prezidenta Donalda Trumpa týkající se odchodu amerických sil ze Sýrie vyvolalo vlnu kritiky. Trump nicméně v reakci odmítl, že by své kurdské spojence pomáhající Západu v boji proti islámským radikálům opustil.
**** clink rendering error ****Turecko následně zahájilo na severu Sýrie rozsáhlou ofenzivu proti kurdským milicím YPG, které Turci řadí k teroristům a ke spojencům v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Ankara tvrdí, že chce u syrské hranice vytvořit bezpečnou zónu a zajistit tak podmínky pro návrat syrských uprchlíků. Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek vyjednal klid zbraní, ale Kurdové i Ankara se navzájem obviňují z jeho porušování.
Americký ministr obrany Esper v letadle cestou na Blízký východ nevyloučil možnost, že by se američtí vojáci vypravovali na protiteroristické mise z Iráku do Sýrie. Stahování má být dokončeno v průběhu dnů až týdnů. Několik stovek amerických vojáků prý již Sýrii opustilo.
Příslušníci armády Spojených států, kteří míří do Iráku, budou mít dva hlavní úkoly. „Jedním bude pomoc při obraně Iráku a druhým provádění operací proti Islámskému státu,“ řekl Esper. Zhruba 200 až 300 amerických vojáků zůstane na základně Tanf v jižní Sýrii, aby nadále bojovali proti zbytkům IS.