Vyjednávání o vládě

Komunisté připravují smlouvu o toleranci. Ví, že je Babiš potřebuje

Vyjednávání o vládě
Komunisté připravují smlouvu o toleranci. Ví, že je Babiš potřebuje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V hlavní roli komunisté. I tak by se dala nazvat aktuální etapa vyjednávání o vládě. Hnutí ANO je prozatím dohodnuté s vedením ČSSD, premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se ale musí domluvit s komunisty na tzv. dohodě o toleranci. Menšinová vláda ANO a ČSSD totiž bez podpory KSČM nevznikne. Kdy se Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip sejdou, zatím není jasné. Nejdříve ale ve čtvrtek.  Sociální demokraté budou o vstupu do vlády rozhodovat ve vnitrostranickém referendu. Ještě před ním zveřejní jména svých budoucích ministrů, ANO tak ale neučiní.

Překážkou dohody mezi ANO a KSČM ale může být dohodnutý program rodící se koalice. Komunistům vadí posilování českých zahraničních misí. KSČM navíc žádá zastoupení ve vedení některých státních podniků. Babiš a Filip se proto tento týden sejdou, datum ještě není stanovené. „Zatím nejsme na setkání dohodnutí, nejdříve to může být ve čtvrtek nebo v pátek. Návrh dohody ale už existuje,“ uvedl pro deník Echo24 předseda KSČM Vojtěch Filip, který v neděli odletěl do zahraničí.

Ve smlouvě o toleranci, která by podporu vlády ze strany KSČM upřesnila, nyní komunisté počítají s tím, že po celé volební období nebudou iniciovat hlasování o nedůvěře vládě. „Pro jednání s hnutím ANO připravujeme písemný dokument – smlouvu o toleranci – ve které se zavazujeme jen k tomu, že učiníme krok k tomu, aby vláda s důvěrou vznikla, že základem pro programový kompromis bude samotné programové prohlášení vlády,“ uvedl Vojtěch Filip na sobotním zasedání Ústředního výboru strany. 

„Dále budeme existenci vlády jen tolerovat, sice nebudeme navrhovat svolání schůze k vyslovení nedůvěry vládě, ale v případě, že programové prohlášení nebude dodržováno nebo nebude ve státním rozpočtu zajištěno jeho naplňování, tak se můžeme k vyslovení nedůvěry připojit, a to po neúspěšném smírčím řízení,“ dodal Vojtěch Filip v sobotu. 

Rodící se menšinová koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů počítá. Pokud taková vláda získá důvěru sněmovny, bude to poprvé od roku 1989, kdy se bude česká vláda opírat o hlasy KSČM.

S koalicí není spokojena část ČSSD

Sociální demokraté v krajích jsou v názorech na případný vstup ČSSD do vlády s ANO vesměs rozděleni. Části vadí předseda ANO Andrej Babiš jako trestně stíhaný premiér, dalším vadí to, že by se menšinový kabinet ANO a ČSSD opíral o KSČM. Zastánci vládního angažmá ČSSD zase říkají, že strana prosadí své návrhy spíše z vládní úrovně než z opozice. Varují také před případným vládním angažmá hnutí SPD Tomia Okamury.

Sociální demokraté ještě před referendem zveřejní jména kandidátů do jednotlivých resortů, které mají ČSSD připadnout. Neučiní tak ale ANO. „My určitě nezveřejníme jména ministrů. Jména ministrů řeknu nejdřív panu prezidentovi, jak je dobrým zvykem,“ řekl v pondělí premiér v demisi Babiš. Jména všech členů kabinetu chtěla znát část politiků ČSSD, podle nich je to třeba, aby se mohli sociální demokraté v referendu kvalifikovaně rozhodnout o vstupu do vlády.

Koaliční smlouva obsahuje i ustanovení, že v případě demise všech ministrů ČSSD musí do týdne podat demisi i premiér a s ním celá vláda, pokud se nepodaří urovnat spor v koalici. V případě prvoinstančního odsouzení člena vlády koaliční smlouva zanikne, pokud dotyčný z kabinetu sám neodejde v „přiměřené době“. Sociálním demokratům se naopak nepodařilo do koaliční smlouvy prosadit odvolání členů hnutí SPD ze sněmovních funkcí, což část ČSSD považovala za potřebnou pojistku proti tomu, aby ANO svého koaličního partnera ve Sněmovně nemohlo přehlasovat právě s hlasy SPD.

15. května 2018