Vývoj kauzy Čapí hnízdo

Švýcaři obdrželi žádost o spolupráci s českými úřady v kauze Babiše ml. V Curychu věc ale nevyšetřují

Vývoj kauzy Čapí hnízdo
Švýcaři obdrželi žádost o spolupráci s českými úřady v kauze Babiše ml. V Curychu věc ale nevyšetřují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vyjádření švýcarských orgánů ve věci údajného únosu syna českého premiéra Andreje Babiše se rozcházejí. Tamější policie deníku Echo24 sdělila, že ohledně detailů případu je potřeba obrátit se na české úřady. Dle švýcarského Spolkového úřadu pro justici však curyšské státní zastupitelství před několika měsíci obdrželo žádost o spolupráci českých a švýcarských úřadů, aby mohl být vyslechnut Babiš mladší. Ten je totiž švýcarským občanem a na českou policii se loni obrátil mailem se sdělením, že byl unesen do ciziny. 

Zástupci švýcarské policie ve svých reakcích pro Echo24 většinou odkazují na českou stranu. „Nemáme žádné informace. Vyšetřování je v rukou českých úřadů. Pokud nás požádají o spolupráci, vyšetřování bude stále v rukou české policie. Takže o tom nemůžeme mluvit,“ prohlásil telefonicky důstojník tiskové oddělení policie v Ženevě.

„Vyšetřování této věci se zdá být zcela evidentně v rukou českých úřadů. Je proto také na českých úřadech, aby v této věci komunikovaly. My vám žádné informace sdělit nemůžeme a doporučujeme, abyste své otázky položili českým vyšetřovatelům, kteří by vám také měli potvrdit anebo vyvrátit, jestli v této věci kontaktovaly ženevskou policii,“ doplnila pro deník Echo24 e-mailem Silvain Guillaume-Gentil za policii v Ženevě.

**** clink rendering error ****

České úřady chtěly spolupracovat kvůli výslechu

Státní zástupce v Curychu přitom obdržel žádost o spolupráci českých a švýcarských úřadů v souvislosti s výslechem Andreje Babiše mladšího už v březnu. „Jako Spolkový úřad pro justici můžeme potvrdit, že české úřady požádaly v souvislosti s uvedeným jménem (Andreje Babiše mladšího – pozn. red.) o právní součinnost Státní zastupitelství kantonu Curych,“ sdělil deníku Echo24 v pátek večer tiskový mluvčí Spolkového úřadu pro justici Raphael Frei.

Vyšetřování přímo v daném kantonu nicméně podle všeho zahájeno nebylo. „S odkazem na níže uvedenou žádost vás mohu informovat, že v kantonu v Curychu na úrovni úřadu státního zástupce neprobíhá žádné vyšetřování Andreje Babiše jr. (1983) v souvislosti se skutečnostmi, které jste nám sdělili,“ napsal na dotaz deníku Echo24 Christian Philipp z odboru komunikace vrchního státního zastupitelství v Curychu. Současně dodal, že kvůli nedostatku dat nemůže poskytnout informace o vyšetřování na celorepublikové úrovni.

Policii se kontakt s Babišem mladším navázat nepodařilo

K případu údajného únosu i ke kauze Čapí hnízdo, v níž jsou premiér i jeho syn a další lidé obviněni, v pátek stručně vystoupili také česká policie a státní zástupci. Dotazy novinářů ale odmítli zodpovědět.

Ředitel pražské krajské policie Jan Ptáček uvedl, že se o navázání kontaktu s Babišem ml. snaží, ale neúspěšně. „Od včerejška se pokoušíme o navázání přímého kontaktu s pisatelem, čímž by mohlo dojít k upřesnění celé řady informací. Podle aktuálních informací je tento kontakt do současné doby zatím bez odezvy. Součástí vyšetřování je i nadále komunikace se všemi zainteresovanými subjekty a úzká součinnost s Interpolem.

Premiérův syn řekl serveru Seznam Zprávy, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Premiér médiím řekl, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen. Uvedl také, že jeho dospělý syn i dospělá dcera jsou psychicky nemocní. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. Babišův syn také serveru Seznam Zprávy sdělil, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

Senát včetně zástupců ČSSD ve čtvrtek vyzval premiéra k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Prezident Zeman oznámil, že v případě vyslovení nedůvěry vládě pověří sestavením nového kabinetu opět Babiše.

, pk, jnk, jh, red