ROZPRAVA VE SNĚMOVNĚ

Když budeme zlobit, budou respirátory i v létě, říká Arenberger. „Prázdnota, vláda nemá plán“

ROZPRAVA VE SNĚMOVNĚ
Když budeme zlobit, budou respirátory i v létě, říká Arenberger. „Prázdnota, vláda nemá plán“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Tři hodiny v Poslanecké sněmovně, nula konkrétních dat a plánů. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) hájil před poslanci zachování omezení pro setkávání nejvýše dvou lidí po nedělním skončení nouzového stavu i další kroky resortu. Během středeční večerní rozpravy ale mluvil velmi obecně a nepředstavil žádný konkrétní plán. To zákonodárci ostře zkritizovali, po sérii faktických poznámek ale byla sněmovní schůze přerušena a na další dotazy směrem k Arenbergerovi už nedošlo. Ministr během svého výstupu upozornil, že je situace nadále velice křehká, a „pokud teď budeme zlobit, tak budeme i o prázdninách nosit respirátory“.

Značná část diskuze ve sněmovně se věnovala spornému omezení setkávání. Arenbergerův předchůdce Jan Blatný (za ANO) původně navrhoval, aby se od pondělí hranice zvýšila na deset lidí ve vnitřních prostorách a na 20 lidí venku, nový ministr ale šlápl na brzdu a opět zavedl omezení kontaktu lidí. Takové opatření se doposud opíralo o nouzový stav. Ten ovšem skončil, tudíž dle mnohých expertů nemá právní oporu. Ministr zdravotnictví si za ním ale stojí – jde podle něho o důležitější opatření, než jsou jakákoli jiná. Omezení kontaktu lidí označil Arenberger za hlavní protiepidemický prvek.

Epidemiologové podle Arenbergera upozornili na to, že takové uvolnění by mohlo situaci zhoršit i v souvislosti s pondělním otevřením části škol. Do pohybu se dalo 400 tisíc dětí i jejich rodiče, což podle ministra představuje významné epidemické riziko. „Považovali jsme za vhodné problém napravit a vrátit se k původnímu omezení setkávání,“ řekl ministr.

Policisté přitom oznámili, že omezení pro setkávání nebudou venku ani uvnitř kontrolovat, protože opatření se podle ní může vztahovat jen na hromadné akce. Náhodných a neorganizovaných setkání se restrikce podle policie týkat nemůže. Poslanec TOP 09 Dominik Feri míní, že není udržitelné, aby ministerstvo zdravotnictví uvádělo něco jiného než policie. Ministra se ptal mimo jiné na to, jak je to se setkáním více lidí například v parku, v bytě, na chalupě nebo při rekreačním sportování. „Já to nevím,“ konstatoval Feri.

Výklad policie je podle Arenbergera prakticky shodný s představou ministerstva zdravotnictví. Jak uvedl, neměl by radost, kdyby mu vtrhlo do bytu komando. Lidé by se podle něho měli setkáním vyhýbat. „Situace není dobrá a jen ti největší furianti by si doma udělali mejdan,“ řekl. Míní například, že piknik kamarádů v parku už by mohl být nedovolenou hromadnou akcí.

„Vydal jsem opatření, které bylo bez vady, alespoň podle našich právníků,“ pokračoval Arenberger. Z odborného lékařského hlediska bylo opatření podle ministra v pořádku. „Jestli je to správné po stránce právní, to nedovedu jako lékař posoudit,“ podotkl. Opatření konzultoval s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), který řekl, že je bude respektovat.

„Ohlušující prázdnota, vláda nemá plán“

Prioritou je podle Arenbergera školní docházka. Konkrétní data ale nechtěl předjímat a zdůvodňoval to tím, že je předpovědět nelze, nechce proto poslancům dávat přehnanou naději. „Je to celkem inteligentní virus, je schopen mutovat,“ řekl na adresu nového typu koronaviru.

Přidal také jedno varování, pokud by lidé nerespektovali omezení kontaktů. „Když teď budeme zlobit, tak prostě o prázdninách budeme dál nosit respirátory, bude nám teplo, budeme nadávat, budeme mít vyrážky na obličeji a budeme nadávat na ministerstvo zdravotnictví, že to vymyslelo špatně. Ale to je asi normální, my to tak bereme,“ řekl Arenberger ve sněmovně.

„Jenom na to upozorňuji, že záleží jenom na nás, jestli se nám to podaří. Samozřejmě očkování a všechno to, co můžeme zařídit my, tak budeme dělat nadále, ale vy nám hodně pomůžete, když se budete sami chránit. Takže PES ne, ale balíčky ano. Kdy bude dán tento systém opozici k připomínkám? Kdy bude představen veřejnosti? My tento systém připravujeme společně s epidemiology. Velice rád ho budu konzultovat i s opozicí,“ pokračoval před poslanci, aniž by řekl něco konkrétnějšího. „Potřebujeme všechny chytré lidi k tomu, aby nám v této situaci pomohli,“ dodal.

S takovými informacemi se ale někteří poslanci nespokojili. Feri podotkl, že sněmovna se nedozvěděla vůbec nic, vláda podle něho evidentně žádný plán nemá. „Pane ministře, nezlobte se, vy říkáte, že chcete data, nikoliv datumy, ale vy jste nedal ani ta data. My jsme se tady nedozvěděli vůbec nic. Ale vůbec nic. A já jsem chtěl jenom jako aspoň rámcovou představu o tom, kdy tyto věci budou moci nastoupit. Nezlobte se na mě, ale to je naprosto ohlušující prázdnota toho vládního počínání, že vláda prostě nemá plán,“ řekl v reakci na Arenbergerův výstup.