Rushdie má poškozená játra, patrně přijde o oko. Útok na něj vyvolal zděšení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Útok na britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, kterého v pátek při vystoupení ve státě New York pobodal čtyřiadvacetiletý muž, odsoudily mimo jiné Bílý dům i OSN. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan útok popsal jako odsouzeníhodný a popřál spisovateli rychlé zotavení. Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil zděšení, informovala agentura AP.
"Útok na Salmana Rushdieho je otřesný," uvedl Sullivan na twitteru. "Všichni se modlíme, aby se rychle zotavil, a jsme vděčni dobrým občanům a záchranářům za to, že mu tak rychle pomohli," dodal.
OSN vydalo prohlášení vyjadřující zděšení generálního tajemníka Guterrese a zdůrazňující, že na svobodu ať už psaného či mluveného slova nesmí nikdy být odpovědí násilí.
Po útoku, který se odehrál v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution na západě New Yorku, byl pětasedmdesátiletý Rushdie vrtulníkem dopraven do nemocnice. Rushdieho agent Andrew Wylie později řekl, že spisovatel je připojen k dýchacímu přístroji, má poškozená játra, přeříznuté nervy v paži a pravděpodobně přijde o oko.
Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva (islámské nábožensko-právní rozhodnutí) je podle konzervativního výkladu stále platná.
Policie útočníka identifikovala jako 24letého Hadiho Matara z Fairview v New Jersey. Zatčen byl na místě a bude předveden k soudu. Motiv útoku je zatím nejasný.
Reportér agentury AP, který byl svědkem útoku řekl, že pachatel Rushdieho bodl nebo udeřil desetkrát až patnáctkrát.
Lékař Martin Haskell, jenž byl mezi prvními, kteří přispěchali spisovateli na pomoc, Rushdieho zranění popsal jako vážná, ale dodal, že se z nich lze zotavit.
Třiasedmdesátiletý moderátor a spoluzakladatel instituce, kde měl Rushdie promluvit, Henry Reese byl také napaden. Podle policie utrpěl zranění na obličeji, ale byl již propuštěn z nemocnice. S Rushdiem měli hovořit o Spojených státech jako o útočišti pro spisovatele a umělce v exilu.