Nakládají, co to dá. Humanitární loď Ocean Viking má na palubě 251 migrantů, kapacitně už nestačí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Humanitární loď Ocean Viking, která pod norskou vlajkou, v neděli zachránila u libyjského pobřeží dalších 81 migrantů. Oznámila to mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF), která lo provozuje ve spolupráci s organizací SOS Méditerranée. Údajně má jít především o mladé Súdánce, nyní je na palubě 251 lidí.
Ještě v pátek Ocean Viking nechal nalodit 85 migrantů, v sobotu už počet zachráněných činil více než dvojnásobek. Nyní panují obavy, co bude s lodí dál, jelikož je kapacitně už dávno za limitem. Na gumový člun s dalšími desítkami migrantů narazili v neděli dopoledne, byli na něm převážně adolescenti súdánské národnosti.
BREAKING: In their third operation in three days, @MSF_Sea and @SOSMedIntl teams have just rescued 81 people from an unseaworthy rubber boat. The distress case was located in international waters off the coast of Libya.
— MSF Sea (@MSF_Sea) 11. srpna 2019
There are now 251 rescued people onboard the #OceanViking pic.twitter.com/mcNjk07VAU
Už v pátek, chvilku po zprávě o zachráněných migrantech, se italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini obrátil na Norsko, pod jehož vlajkou loď pluje. „Itálie není právně vázána ani ochotna přijmout neidentifikované migranty z paluby lodi Ocean Viking,“ napsal norské vládě.
Vpluje-li loď bez povolení do italských výsostných vod, hrozí jí na základě nového zákona o bezpečnosti pokuta až milion eur a zabavení. Od té doby je Ocean Viking v mezinárodních vodách. Jaký je jeho další postup, není pro tuto chvíli jasné.
Podobně se Salvini vyslovil ohledně 121 migrantů na palubě lodi Open Arms, která podle trackovací stránky už několik dní pluje u italského ostrova Lampedusa. O něco větší štěstí s přepravou migrantů měla loď Alan Kurdi německé nevládní organizace Sea-Eye se 40 Afričany na palubě. Ta mohla zakotvit na Maltě, ačkoliv ostrov nemá v plánu přijmout jediného migranta.
Salvini nicméně nakonec umožnil na začátku srpna vylodění migrantů z lodě italské pobřežní stráže Gregoretti, tedy po souhlasu některých evropských zemí, že si migranty převezmou. Pak byli uprchlíci převezeni do střediska v Pozzallu. Policie ale následně zatkla 20 osob, několik z nich kvůli podezření, že jde přímo o pašeráky lidí.