Zapojení Ruska do prezidentských voleb v USA bylo vymyšlené. Klíčový svědek lhal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský analytik Igor Dančenko, který spolupracoval s Christopherem Steelem, autorem spisu obsahujícího fámy a neprokázaná tvrzení o tom, jak Donaldu Trumpovi pomohli Rusové vyhrát volby, byl ve čtvrtek zatčen a obviněn ze lhaní FBI o svých zdrojích. Píše o tom například The New York Times.
Dančenko hrál klíčovou roli do v Steelově spisu, který naznačoval, že Donald Trump a lidé z jeho kampaně byli kompromitováni ruskými zpravodajským službami a spikli se s nimi, aby pomohli porazit v prezidentských volbách v roce 2016 Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou.
Publikace tohoto spisu vyústila ve zvláštní vyšetřování Roberta Muellera, který se vlivem Ruska kolem Trumpa zabýval dva roky. Mueller však žádné napojení dnes již bývalého amerického prezidenta neprokázal a Trumpova tehdejší administrativa pověřila prokurátora Johna Durhama, aby celou kauzu a vyšetřování prověřil.
Právě Durham nyní obvinil Dančenka, který byl klíčový svědek Steela, z toho, že měl měl FBI nejméně pětkrát lhát a poskytnout nepravdivé informace. Tyto lži měly zakrýt fakt, že pro svá tvrzení ve skutečnosti neměl žádné zdroje nebo v některých případech byli ony zdroje přímo spolupracovníci Clintonové.
Zapleten byl i PR poradce Clintonové
Kampaň Hillary Clintonové si během předvolebního boje najala firmu, která měla najít kompromitující informace proti Trumpovi. Společnost pak najala britského špiona Christophera Steela, aby se této záležitosti věnoval a ten si najal právě Dančenka, jelikož sám neměl v Rusku dobré zdroje. K Dančenkovi se nakonec dostal také PR člen kampaně Clintonové Chuck Dolan, který ho zásobil některými drby o Trumpovi.
Dolan měl dodat například i historku o orgiích Trumpa s prostitutkami v moskevském hotelu, čímž by ho Rusové mohli vydírat. Další vyšetřování však ukázalo, že se tyto historky nezakládají na pravdě.
O Steelově složce informovala řada známých amerických médií. Deníky Washington Post a New York Times za informování kolem celé kauzy dokonce obdržely Pullitzerovu cenu. Washington Post ve svých aktuálních článcích přiznává, že pravděpodobně pochybil. „Obvinění Dančenka zpochybňuje některé minulé zprávy tisku včetně našich,“ stojí v jednom z článků, kde se píše o zatčení Dančenka. Podrobně jsme o celé kauze psali v komentáři zde.