Islám v Evropě

Džihád. Nizozemská policie zabránila velkému teroristickému útoku. Zatčeno sedm mužů

Islám v Evropě
Džihád. Nizozemská policie zabránila velkému teroristickému útoku. Zatčeno sedm mužů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Policie v Nizozemí ve čtvrtek zatkla sedm mužů, které podezírá z přípravy rozsáhlého teroristického útoku. Podle prohlášení prokuratury se záměr policejním zásahem podařilo překazit. Muži chtěli použít vesty s výbušninami, automatické zbraně a nálož v automobilu, napsala agentura AP.

Zásah těžce vyzbrojených policistů ve městech Arnhem a Weert završil několikaměsíční vyšetřování, uvedlo státní zastupitelství. Bezpečnostní složky reagovaly na informace o tom, že 34letý muž s iráckými kořeny, který údajně stál v čele teroristické buňky, chtěl zaútočit na "významnou akci" v Nizozemí. Podle prokuratury chtěli útočníci v dějišti akce použít vesty a samopaly AK-47 a na jiném místě odpálit nálož umístěnou ve vozidle.

Státní zastupitelstvo uvedlo, že zadržení jsou ve věku 21 až 34 let. Tři z nich, včetně údajného lídra, byli v minulosti odsouzeni za pokus přidat se k extremistickým organizacím působícím v zahraničí.

"Policie ve čtvrtek zatkla sedm mužů... podezřelých z toho, že byli ve velmi pokročilém stadiu přípravy rozsáhlého teroristického útoku v Nizozemí," citovala komuniké prokuratury agentura AFP. Nizozemský ministr spravedlnosti a bezpečnosti Ferdinand Grapperhaus rovněž řekl, že podezřelí byli s přípravami daleko. "V jistém smyslu je to vážné, ale naštěstí je to také dobrá zpráva: teroristická buňka připravující útok byla zneškodněna," řekl ministr veřejnoprávní vysílací společnosti NOS.

Možné cíle extremistů se vyšetřovatelé stále snaží zjistit. "Jeden z mužů původem z Arnhemu chtěl podle nizozemské rozvědky AVID se skupinou provést útok během velké akce v Nizozemí a způsobit množství obětí," uvedla prokuratura.

V Nizozemí je vyhlášen druhý nejvyšší stupeň ohrožení na pětistupňové škále úřadu koordinátora protiteroristických operací a platí to i po dnešním zátahu. Úřad na twitteru napsal, že popsaný plán útoku odpovídá současnému profilu hrozby v zemi. "Sítě džihádistů v Nizozemí rovněž působí s cílem plánovat útoky v Evropě," uvádí se v tweetu.

Na začátku měsíce na hlavním nádraží v Amsterodamu 19letý Afghánec vážně pobodal dva Američany, přičemž podle prokuratury šlo o extremisticky motivovaný čin. Útočník následně vypověděl, že motivem jeho činu byla odveta za urážky islámu.

 

,

27. září 2018