Revoluce v neschopenkách startuje. Lékaři varují před vysokými náklady a chaosem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jedni se radují ze zjednodušených a přehledných neschopenek, druzí varují před chaosem. Tak vypadá start e-neschopenek, které budou lékaři vypisovat ze zákona pouze elektronicky. Nejostřeji proti změně vystupuje Sdružení praktických lékařů, podle kterých se nová neschopenka nemohla ani řádně otestovat. Před začátkem spuštění praktici také varovali, že od Nového roku odmítají vypisovat neschopenky za specialisty z řad chirurgů nebo ortopedů.
Novinka startuje od prvního ledna a dopadne tak na všechny lékaře. V minulosti totiž byla zaběhnutá praxe, že neschopenku vystavuje praktický lékař pro pacienta, který byl ošetřený u specialisty. Nově praktici odmítají vystavovat e-neschopenku za své kolegy. Podle kritiků tak tímto dojde k velkému chaosu v ordinacích, protože administrativně zatížení budou nově například chirurgové, ortopedi, urologové nebo onkologové.
„Podle zákona by břemeno této administrativní zátěže v podobě vypsání a vedení neschopenky měl nést vždy ošetřující lékař, který o pacienta pečuje. To se týká všech ambulantních lékařů, kromě záchranné a pohotovostní služby. Tím, že jsme dosud psali neschopenky za specialisty, jsme v podstatě porušovali zákon. Pacienti tak navíc trávili zbytečný čas na cestách mezi ordinacemi specialistů, kteří je léčili, a praktiků, jež jim vypisovali neschopenky,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Lékaři navíc varují, že nový systém sice počítá s plnou elektronizací, přesto se však bude e-neschopenka tisknout a následně se do ní budou ručně vypisovat údaje z návštěv ošetřujícího lékaře či vycházek. „Podle nás je to zbytečné. Hlavním smyslem elektronizace bylo snížit administrativní zátěž, což tento model nesplňuje. Kontrola, která navštíví nemocného, přece ví, že je v pracovní neschopnosti. Jinak by za ním nešla, tak k čemu by měla chtít vidět ještě papírový doklad,“ uvedl předseda společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma.
Kvůli možným budoucím komplikacím také chtějí lékaři ustanovit přechodné období, kdy by stát nevydával žádné sankce, pokud by systém e-neschopenek vypadl či byl nefunkční. „Dovoluji si připomenout, že obdobně postupovalo ministerstvo zdravotnictví v případě zavádění e-receptu, kdy sám ministr Vojtěch nakonec po jistém váhání shledat za důvodné stanovit přechodné období v délce jednoho roku, po které nebyli lékaři sankcionováni za neplnění jim zákonem uložené povinnosti, jejímž obsahem je vystavování receptů v elektronické podobě. Díky tomuto přechodnému období nedošlo k poškození pacientů,“ uvedl šéf České lékařské komory Milan Kubek v otevřeném dopise adresovaný ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové.
Stát navíc nebude vyplácet lékařům dalším peníze za vystavení e-neschopenky. Zdravotníci přitom původně požadovali, aby dostali za úkon 100 korun. „Shodli jsme se na tom, že v tuto chvíli neplánujeme hradit nad rámec toho, co je stávající úhrada. Převážil názor v tom smyslu, že jde o krok, který by měl zjednodušovat celý proces, tím pádem nedává tolik smysl dávat novou úhradu,“ řekl po listopadovém jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
Zavedení e-neschopenek má oporu hlavně u ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, který projekt dotáhla do konce. První Babišova vláda totiž chtěla projekt elektronických neschopenek zrušit a představit vlastní do roku 2021. Ministerstvo si tak od novinky slibuje lepší přehlednost a má zejména zjednodušit předávání informací mezi nemocnými, Českou správou sociálního zabezpečení, lékaři a zaměstnavateli.