Povládnou SPD a CDU/CSU?

SPD zahájí sondovací rozhovory s CDU. „Chceme jinou vládní kulturu“

Povládnou SPD a CDU/CSU?
SPD zahájí sondovací rozhovory s CDU. „Chceme jinou vládní kulturu“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vedení německé sociální demokracie (SPD) se v pátek vyslovilo pro zahájení předběžných rozhovorů o vládě s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Na tiskové konferenci v Berlíně o tom informoval předseda SPD Martin Schulz. Jeho strana přitom dál trvá na tom, že rozhovory, které zřejmě začnou v lednu, nemusejí vyústit jen v pokračování velké koalice, ale třeba i v menšinovou vládu. Merkelová v pátek rozhodnutí sociálních demokratů uvítala.

„Vycházíme z toho, že se sondovacími rozhovory začneme v lednu. Chceme je dovést ke konci co možná nejrychleji,“ řekl v pátek Schulz, který by rád, aby rozhovory skončily už v polovině ledna. Na 14. ledna chystá SPD předběžně sjezd, který by měl výsledky jednání schválit. Termín sjezdu se ale ještě může posunout.

Přesnější představu o dalších termínech i způsobu vyjednávání by podle Schulze měla přinést schůzka vedoucích představitelů SPD a CDU/CSU, která se uskuteční ve středu. Jeho strana chce kromě programových priorit určitě prosadit i jinou vládní kulturu. Pokračování vládní koalice, jak fungovala dosud, podle něj není možné. Německo potřebuje obnovu v mnoha oblastech, včetně vzdělávání nebo péče o nemocné a potřebné, míní Schulz.

Sociální demokraté byli po propadu v zářijových volbách rozhodnuti odejít do opozice, po krachu vyjednávání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými ale názor změnili. Vedle velké koalice zvažují i možnost podpory menšinové vlády CDU/CSU, nebo utvoření volnější koalice. Merkelová je jednoznačně pro obnovu velké koalice, protože by podle ní na rozdíl od jiných modelů jako jediná přinesla potřebnou stabilitu.

Na sjezdu křesťanských sociálů (CSU) v Norimberku Merkelová vyjádřila přesvědčení, že německé strany nesou velkou zodpovědnost, aby vytvořily stabilní vládu. Bez stabilního Německa nemůže Evropa převzít více zodpovědnosti, což považuje za potřebné. Šéfka spolkové vlády, které se prý evropští kolegové ptají, jak to teď bude s Německem, také ocenila postupnou změnu postoje SPD k vyjednávání o vládě. „Mám k tomu velký respekt, když se podívám, jakou cestu sociální demokraté ušli,“ podotkla.

Současné komplikace jsou mimo jiné důsledkem výrazných změn, kterých v zářijových volbách doznal Spolkový sněm. Poprvé v něm zasedla protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a vrátili se do něj svobodní demokraté (FDP). CDU/CSU a SPD naproti tomu výrazně oslabily a dosáhly historicky špatných výsledků. Sociální demokraté se i proto obávají, že by je působení v další velké koalici znovu připravilo o voliče, a naopak posílilo okrajové strany.

Velká koalice bývala ve spolkové republice dlouhá desetiletí naprostou výjimkou. Od roku 1949 do roku 2005 taková vláda na celoněmecké úrovni vznikla jen jedna. Od roku 2005, kdy se kancléřkou stala Merkelová, zažilo ale Německo velkou koalici ve dvou volebních obdobích ze tří.

,

15. prosince 2017