Co víme o zprávě OLAF k Čapímu hnízdu? Žádná účelovka, ale dotační podvod
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Téměř dva roky trvalo vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) farmy Čapí hnízdo. Když konečně šetření uzavřelo a závěrečnou zprávu poslalo do Česka, ministerstvo financí ji odmítlo zveřejnit. Její obsah je totiž v souladu se závěry z vyšetřování české policie. Ve zprávě se hovoří o dotačním podvodu, netransparentnosti, zatajování informací i rodinných vazbách. Detaily ze zprávy zveřejňují Hospodářské noviny (HN), které mají její kopii k dispozici.
Už tři týdny má zprávu na stole ministerstvo financí a další české úřady. Zveřejnění očekávané a žádané zprávy se ale resort financí, který ovládá ministryně hnutí ANO Alena Schillerová bránil. Podle HN není nikde ve zprávě uvedeno, že by byla tajná a neměla být zveřejněna. Závěry zprávy jsou přitom v souladu se závěry českých vyšetřovatelů. O tom už minulý pátek hovořili někteří poslanci mandátového a imunitního výboru, kteří měli možnost zprávu prostudovat, protože byla zařazena do spisu.
Co se píše ve zprávě OLAF:
Vyšetřovatelé OLAF dospěli podle zjištění HN k závěru, že zde byly rodinné vazby mezi vlastníky Čapího hnízda a Agrofertu a že společně přestavují jednu ekonomickou jednotku. „Tyto dvě firmy mohou být pro účely příslušné legislativy považovány za „propojené“, a to proto, že skrze skupinu fyzických osob jednajících společně představují jednu ekonomickou jednotku,“ stojí ve zprávě.
V žádosti byly uvedené nepravdivé informace, navíc žadatelé důležité informace zatajili, stojí ve zprávě. „Zatajená informace dokazuje, že společnost, která získala dotaci, netrpěla handicapy typickými pro malé a střední podniky. Na základě příslušné legislativy je tedy Evropská komise oprávněná odmítnout finanční pomoc takovémuto žadateli o dotaci,“ citují zprávu HN.
Vlastnická struktura byla netransparentní, takže ji nebylo možné monitorovat. „Anonymní vlastnická struktura společnosti, která dotaci dostala, neumožnila během trvání projektu trvalý monitoring a ověřování toho, jestli je příjemce způsobilý pro podporu určenou pro malé a střední podniky, což není v souladu s obecným principem transparentnosti, který platí při využívání peněz z fondů EU,“ zjistily ze zprávy HN.
Žadatelé porušili zákon. „Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů. (…)“. OLAF upozornil na dva paragrafy, podle nichž by možní pachatelé měli být stíháni. Konkrétně porušení paragrafů 212 a 260 českého trestního zákoníku, píší HN.
Ve zprávě se píše i o zatajování informací. „OLAF je názoru, že zainteresované osoby – společnost IMOBA, a. s., (právní nástupce příjemce dotace Farmy Čapí hnízdo a. s.) a její tehdejší statutární zástupci paní Jana Mayerová, rozená Nagyová, a pan Josef Nenadál poskytli při předložení projektu nepravdivé informace, když uvedli, že žadatelská společnost Farma Čapí hnízdo, a. s., neprošla v porovnání s předcházejícím účetním obdobím žádnými změnami, což mohlo mít dopad na to, jestli byla firma způsobilá pro zisk dotace pro malý a střední podnik,“ stojí podle HN ve zprávě.
Ve zprávě je popisován také výslech předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, o jehož vydání spolu s Babišem policie žádá. „Pan Faltýnek si nepamatoval detaily“, „nemohl si vzpomenout na detaily“, „pan Faltýnek buď tvrdil, že si na tyto detaily nemůže vzpomenout nebo že odpověď nezná“ – to jsou výrazy, které se ve zprávě objevují v souvislosti s výslechem Jaroslava Faltýnka, popisují HN.
Žádná účelovka
Souběžně s OLAF šetřila Čapí hnízdo i česká policie. Ta došla ke svým závěrům už před půl rokem, a proto v srpnu požádala sněmovnu o vydání Babiše i Faltýnka. Sněmovna jejich žádosti vyhověla. Jenže v říjnu přišly sněmovní volby, hnutí ANO uspělo a oba muži získali poslaneckou imunitu znovu.
Zveřejnění podrobností ze spisu, který je velmi důležitý, protože ukazuje, že české vyšetřování bylo v pořádku. To přitom opakovaně označuje za účelové Babiš i Faltýnek a navíc o vyšetřovateli kauzy detektivu Pavlu Nevtípilovi hovoří jako o nekompetentním. Zpráva podle některých poslanců a nyní i zjištění HN došla ke stejným závěrům, jako Nevtípil.
Zveřejnění navíc přichází jen několik desítek hodin před tím, než se ve středu sejdou poslanci, aby rozhodli o důvěře či nedůvěře Babišovy menšinové vlády. Zatím to vypadá, že Babiš na první pokus důvěru nezíská.
Babiš se nechtěl dlouhou dobu ke zprávě vyjádřit. Říkal, že ho „nezajímá“ a že se ho „netýká“. Nyní ale obrátil a přečíst si ji chce. V úterý měl spolu s Faltýnkem vystoupit na jednání mandátového a imunitního výboru, který bude rozhodovat, zda oba poslance doporučí, či nedoporučí vydat ke stíhání. Z jednání se ale oba muži omluvili, prý chtějí před svým vystoupením na výboru vidět právě zprávu OLAF. Rozhodování o jejich vydání se tím opět zdržuje.