„Neuvěřitelné.“ Jourová pobouřila prezidenta Dudu. „Je to politický útok na Polsko“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slova české místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové vnímám čistě jako politický útok na Polsko. Tak se v pondělním vysílání televize Polsat News na adresu Jourové vyjádřil polský prezident Andrzej Duda. Reagoval totiž na tvrzení eurokomisařky, že dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie, uvedla Jourová koncem června.
„To, co se nyní děje, vnímám jako čistě politický útok na Polsko, který má v podstatě ideologický profil a nemá žádný základ,“ řekl Andrzej Duda v televizi Polsat News. Vyjádřil se tak ke slovům Jourové o polském plánu národní obnovy. Pokládá je za "neuvěřitelná." Jourová byla ve čtvrtek na zasedání Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) dotázána, zda novela zákona o Nejvyšším soudu splňuje podmínky stanovené v Národním plánu obnovy.
Jde o novelu zákona o Nejvyšším soudu, kterou podepsal prezident Andrzej Duda a která vstoupí v platnost 15. července. Hlavním předpokladem novely iniciované prezidentem je zrušení disciplinární komory a vytvoření komory pro profesní odpovědnost soudců místo té původní.
Místopředsedkyně EK Jourová uvedla, že dosavadní změny „nesplňují“ požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.
Duda popsal, že během legislativního procesu o věci hovořil se šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou a žádné námitky nevznesla. „To je ohromující. Dříve, když byl tento zákon v procedurální fázi, když jsem opakovaně hovořil s předsedkyní von der Leyenovou, tyto pochybnosti nebyly vzneseny. Pro mě je to něco nového,“ řekl Duda pro Polsat News.
Duda: Brusel překračuje své pravomoce
„Domnívám se, že Evropská komise, Evropský parlament a další evropské instituce již dlouhou dobu neoprávněně zasahují do polských záležitostí a překračují rámec smluv a svých pravomocí. Zákon, který jsem připravil a který se týkal Nejvyššího soudu, řešil především samotné problémy Nejvyššího soudu – umožnit lepší fungování soudu a nakonec i celého justičního systému v Polsku a obnovit efektivitu v některých oblastech. To byla základní myšlenka, kterou jsem se řídil,“ vysvětlil prezident.
„Vedlejším efektem bylo řešení otázek, které vznesl Evropský soudní dvůr nebo Evropská komise. V této věci jsem hovořil s paní von der Leyenovou, která mi řekla, že řešení, která jsem navrhl, se setkala s pochopením,“ uzavřel Andrzej Duda. Prezident v rozhovoru s Piotrem Witwickim dodal, že záležitost novely zákona o Nejvyšším soudu považuje za "vyřízenou".
Andrzej Duda spoléhá na „zdravý rozum v Evropské komisi“. „To je spíše problém Evropské komise než náš. Zařídili jsme to, na čem jsme se dohodli s Evropskou komisí,“ prohlásil prezident.
Polský premiér Mateusz Morawiecki už dříve řekl, že Polsko bude hájit své stanovisko. „Pevně věřím, že koncem tohoto roku nebo začátkem příštího roku budou vyplaceny první prostředky na obnovu pro určené projekty v Polsku,“ dodal.